Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ruszają szczepienia osób przewlekle chorych

Treść

Pacjenci przewlekle chorzy, którzy zadeklarowali chęć szczepienia, to grupa około 150 tys. osób. Rząd przygotowuje się na przyspieszenie programu szczepień w drugim kwartale. Do Sejmu trafiła poprawka, która spowoduje zwiększenie liczby zespołów szczepiennych.

Według informacji przekazanej przez Agencję Rezerw Strategicznych do Polski powinno dotrzeć 387 tys. dawek szczepionki Pfizer. W tym tygodniu 210 tys. dawek swojego preparatu wyśle inny producent – Moderna. W Polsce do tej pory wykonano ponad 4,5 mld szczepień, co nie umknęło uwadze niemieckiej prasy.

„W rzeczy samej żaden z głównych krajów Unii Europejskiej nie szczepi się tak szybko jak Polska” – napisał dziennik „Die Welt”, który za porażkę uznał niemiecki program szczepień.

Polski rząd przygotowuje się na usprawnienie całego procesu szczepień w II kwartale. Wtedy – zgodnie z zapowiedziami producentów szczepionek – ma dotrzeć do Polski więcej dawek. Poprawka, która ma prowadzić do zwiększenia liczby zespołów szczepiennych, będzie procedowana w tym tygodniu w Sejmie.

– Kwalifikować do szczepień będą nie tylko lekarze, ale też inni przedstawiciele personelu medycznego. Będziemy gotowi na przyspieszenie – oznajmił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Harmonogram, jaki ustalił rząd, przewiduje, że dzisiaj ruszają szczepienia dla osób przewlekle chorych. Do takich szczepień zakwalifikowani zostali pacjenci z ciężkimi schorzeniami.

– Pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek. Pacjenci z chorobą nowotworową, u których w dniu 31 grudnia 2019 roku prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią. Pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne – wskazano w oficjalnym rządowym filmie dotyczącym szczepień.

Według rządowych zaleceń pacjenci przewlekle chorzy otrzymają szczepionki Pfizera i Moderny.

– Grupa liczy około 140 tys. osób. Mówię to z pamięci, na podstawie e-skierowań, które były wystawiane dla tych osób – przekazał Michał Dworczyk.

Pacjenci dializowani są szczepieni w centrach dializ. Z kolei pacjenci onkologiczni, którzy nie przebywają w szpitalach, zgłaszają się do populacyjnych punktów szczepień.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 15

Autor: mj

Tagi: COVID-19 narodowy program szczepień szczepienia