Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Treść

Rozpoczynające się dzisiaj wieczorem Triduum Paschalne (Święte Trzy Dni) to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym chrześcijan, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.



Rozpoczyna się wieczorną mszą świętą w Wielki Czwartek. Każdy z tych dni ma niepowtarzalną wymowę, znaczoną obrzędami i symbolami, które nie tylko przypominają, ale odtwarzają wydarzenia sprzed około dwóch tysięcy lat. W Krakowie najbardziej uroczystą oprawę będą miały msze święte, odprawiane przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza w katedrze na Wawelu. W tych dniach dwa razy - w Wielką Sobotę wieczorem i rano w Niedzielę Zmartwychwstania - zabije dzwon Zygmunta.

W Wielki Czwartek chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę, na której Jezus ustanowił sakramenty eucharystii i kapłaństwa. W katedrze wawelskiej dzisiaj o godz. 10 kard. Dziwisz podczas mszy św. krzyżma poświęci oleje służące do sprawowania sakramentów, a o godz. 17 odprawi mszę wieczerzy Pańskiej. Kard. Dziwisz umyje nogi dwunastu starcom. Obrzęd umycia nóg, a potem ucałowania ich, wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, nie jest po to, żeby mu służono, lecz aby służyć. O godz. 20 w kościele św. Anny. kard. Dziwisz razem z młodzieżą akademicką będzie uczestniczył w adoracji krzyża.

W Wielki Piątek nie sprawuje się eucharystii. W kościołach trwa spowiedź, adoruje się Pana Jezusa w ciemnicy, odbywają się nabożeństwa drogi krzyżowej. Późnym popołudniem rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia - liturgia Męki Pańskiej.

W Małopolsce szczególny charakter mają Misteria Wielkiego Piątku w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy stacji "U Piłata". W tym roku rozpoczną się o godz. 8 rano. Wierni licznie stawiają się też na drogę krzyżową w Bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie, w kaplicy Męki Pańskiej (godz. 11) i na Godzinę Miłosierdzia w bazylice w Łagiewnikach (godz. 15). O godz. 17 w katedrze wawelskiej odbędzie się liturgia Męki Pańskiej z udziałem kard. Stanisława Dziwisza.

W Wielką Sobotę w kościołach kapłani święcą pokarmy. Metropolita krakowski uczyni to o 13 na krakowskim Rynku, przed Bazyliką Mariacką. O godz. 10 na dziedzińcu krakowskiej kurii metropolitalnej poświęci pokarmy przyniesione tam przez dzieci z krakowskich przedszkoli i osoby niepełnosprawne.

To, co najważniejsze w liturgii Wielkiej Soboty, rozpoczyna się wieczorem, przed każdym kościołem. Do rozpalonego ogniska podchodzą kapłani i służba liturgiczna. Tu następuje poświęcenie ognia. Z zapalonymi świecami wierni w procesji wchodzą do nieoświetlonego kościoła. W świątyni robi się jasno, to znak, że mrok jest już przezwyciężony. Tzw. Wigilia Paschalna w katedrze wawelskiej rozpocznie się o godz. 18.

(G) , "Dziennik Polski" 2007-04-05

Autor: ea