Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozmowa przez telefon główną przyczyną wypadków

Treść

Rozmowa przez telefon podczas jazdy jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Szacuje się, że co czwarty wypadek drogowy spowodowanych jest przez kierowców korzystających z telefonów. Badania mówią, iż prawdopodobieństwo spowodowania wypadku, gdy kierowca rozmawia przez telefon wzrasta czterokrotnie. 

Nadkomisarz Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zwraca uwagę, że jest to nie tylko zagrożenie dla kierowcy, lecz również dla innych uczestników ruchu i współpasażerów.

- Prawdą jest, że to niezwykle rozprasza kierowcę i jest to wykroczenie, za które kierowca może zostać ukarany mandatem. Niestety, jeśli chodzi o relacje policjantów z codziennej służby, to wynika, że jest to zjawisko niestety nagminne. Ważne jest także nastawienie współpasażerów. Podróżują z kierowcą, który rozmawia przez telefon komórkowy, albo pisze SMS-y – ponoszą oni współodpowiedzialność za bezpieczeństwo pozostałych osób, a także własne pasażerów, którzy np. zwrócą uwagę kierowcy, żeby tego nie robił, bo jest to niebezpieczne i może się skończyć źle, a już nie mówię, ze tragicznie – podkreśliła nadkomisarz Monika Chlebicz.

W kwietniu tego roku rozpoczęła się kampania społeczna „Nie [przy]dzwoń za kierownicą”, która ma na celu uświadomienie kierowcom zagrożeń płynących z używania telefonu komórkowego podczas jazdy.

Spowodowane używaniem komórki rozproszenie uwagi prowadzi bowiem do wydłużenia czasu reakcji oraz zaburzeń dostrzegania i rozumienia informacji przekazywanych przez mózg. Przeciążenie prowadzi do tzw. ślepoty z nieuwagi, kiedy kierowca patrzy na drogę, jednocześnie nie widząc co się na niej dzieje.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 09 sierpnia 2015

Autor: mj