Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozmowa I z abba Mojżeszem. O zadaniu i celu życia mnicha

Treść

Wspólnie więc błagaliśmy ze łzami abba Mojżesza o budującą przemowę. Znaliśmy bowiem doskonale jego surowy umysł i to, że nie zgadzał się łatwo, aby komuś otworzyć bramę doskonałości…

Przebywając na pustyni Sketis, gdzie żyli najbardziej doświadczeni Ojcowie życia monastycznego i mieszkała wszelka doskonałość, udałem się do abba Mojżesza, pragnąc umocnić się jego nauką. Pośród owych wspaniałych kwiatów wydawał on woń szczególnie przyjemną, celując nie tylko w ascezie, ale także w kontemplacji.

Towarzyszył mi święty abba Germanus, z którym łączyła mnie od zarania naszych duchowych zmagań nierozłączna przyjaźń, czy to w klasztorze, czy na pustyni. Z tego powodu wszyscy, którzy chcieli wskazać na trwałość naszego braterstwa i jedność w dążeniu do celu, mówili, że w naszych dwóch ciałach mieszka jedna myśl i jedna dusza.

Wspólnie więc błagaliśmy ze łzami abba Mojżesza o budującą przemowę. Znaliśmy bowiem doskonale jego surowy umysł i to, że nie zgadzał się łatwo, aby komuś otworzyć bramę doskonałości, chyba że ten objawił szczere pragnienie i prosił o to z wielką skruchą serca. Obawiał się bowiem mówić o doskonałości tym, którzy jej nie pożądali lub pożądali ozięble. Chodziło tu o rzeczy doniosłe i przeznaczone tylko dla tych, którzy naprawdę ich pragną; bał się więc zgrzeszyć chełpliwością lub dopuścić zdrady, gdyby wyjawił je niegodnym i podał oziębłym / Św. Jan Kasjan

Słuchasz fragmentu książki Rozmowy z Ojcami, tom 1 św. Jana Kasjana / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów

Św. Jan Kasjan (ok. 365–435) jeden z największych autorytetów w monastycyzmie zachodnim. Urodzony w Dobrudży (na terenie dzisiejszej Rumunii i Bułgarii), od młodości zafascynowany życiem monastycznym. Mając 18 lat wyruszył do Palestyny (383), gdzie wstąpił do klasztoru. Razem z Germanusem, swoim przyjacielem, udał się do Egiptu (Nitria, Cele, Sketis), gdzie spotkał się i rozmawiał z najsłynniejszymi Ojcami Pustyni. W 400 roku wyjechał do Konstantynopola, gdzie zaprzyjaźnił się ze św. Janem Chryzostomem. W roku 405 pojechał do Rzymu, szukając u papieża wsparcia dla prześladowanego Jana. Tu spotkał i zaprzyjaźnił się z diakonem Leonem, późniejszym papieżem Leonem Wielkim. Stąd wyjechał do Marsylii w 416 roku, gdzie założył dwa klasztory: męski i żeński. Napisał: „Reguły życia mnichów”; „Rozmowy z Ojcami”; „O wcieleniu Pańskim przeciw Nestoriuszowi”.

Żródło: cspb.pl, 4

Autor: mj