Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Różaniec pomaga w życiu

Treść

Zdjęcie: www.opactwo.eu/ Nasz Dziennik

Z ks. prałatem Marianem Kopko, moderatorem Żywego Różańca Diecezji Legnickiej, rozmawia Marek Zygmunt

Jakie znaczenie ma w życiu osobistym i w posłudze kapłańskiej Księdza Prałata modlitwa różańcowa?

– Różaniec od najmłodszych lat jest mocno związany z moim życiem. Tej modlitwy nauczyła mnie moja Mama. Widziałem bardzo często, jak na różańcu modlił się mój Ojciec, stary frontowiec, który przeszedł szlak bojowy II wojny światowej, od Przemyśla aż pod Drezno, gdzie został ranny i cudem uniknął śmierci. Dzisiaj modlitwa różańcowa towarzyszy mi jako kapłanowi i kustoszowi sanktuarium maryjnego w Krzeszowie na każdym miejscu. Modlę się razem z moimi braćmi i siostrami Żywego Różańca podczas całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do czwartku w kaplicy Loretańskiej. Modlitwa różańcowa towarzyszy nam szczególnie podczas Jerycha Różańcowego w sanktuarium krzeszowskim w maju i październiku. Ta modlitwa pomaga mi w moim kapłańskim życiu, w codziennym zmaganiu z moimi słabościami oraz we wszystkich radościach życia, w spotkaniach z pielgrzymami i turystami, którzy nawiedzają nasze krzeszowskie sanktuarium.

Żywy Różaniec w diecezji legnickiej to bardzo liczna grupa wiernych…

– W naszej diecezji jest 241 parafii, w każdej obecnych jest choćby kilka róż Żywego Różańca. Według moich informacji, w diecezji legnickiej w Żywym Różańcu modli się każdego dnia ponad 50 tysięcy kobiet i mężczyzn. Jest to ogromna armia Bożych wojowników, którzy systematycznie, bez rozgłosu pomagają Kościołowi świętemu w jego misji dla zbawienia świata. Największym zwycięstwem w diecezji jest organizowana przez biskupa legnickiego Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do Krzeszowa. W ostatnią sobotę przybyło do sanktuarium ponad 6 tysięcy pątników, którzy w tym roku modlili się szczególnie o dar pokoju dla Ukrainy, Ziemi Świętej i udręczonych chrześcijan w krajach muzułmańskich.

Jak zachęcać do modlitwy różańcowej zwłaszcza młodych ludzi?

– Modlitwa różańcowa to modlitwa kontemplacyjna. Każdy uczestnik Żywego Różańca rozważa życie Jezusa i Jego Matki Maryi, aby jeszcze ściślej zjednoczyć się z Jego Ewangelią i przybliżyć się do ideału ucznia Chrystusa. Aby w życiu Żywego Różańca była ciągłość, trzeba, abyśmy wszyscy zaangażowali się w dzieło ewangelizacji. Do młodych dotrzeć można czasem w prosty sposób. W Krzeszowie udało się nam np. założyć Szkolne Koło Żywego Różańca. Każdego dnia pięć minut przed godziną ósmą pani katechetka odmawia jedną dziesiątkę Różańca w wyznaczonej klasie lekcyjnej. Poza tym każdego roku organizujemy w krzeszowskim sanktuarium Regionalne Spotkanie Kół Żywego Różańca Dzieci. Zapraszamy na to spotkanie Magdalenę Buczek, ojca Piotra Dettlaffa, a także biskupa dzieci ks. bp. Antoniego Długosza z Częstochowy.

Dziękuję za rozmowę.

Marek Zygmunt
Nasz Dziennik, 8 października 2014

Autor: mj