Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rosną szanse orła w koronie

Treść

Od września trwa spór pomiędzy białostockimi organizacjami patriotycznymi, które w nocy zmieniły wymowę komunistycznego pomnika, umieszczając na nim m.in. dewizę "Bóg, Honor, Ojczyna", a prezydentem miasta, oceniającym te działania jako bezprawne.
Prezydent Tadeusz Truskolaski, z przyzwoleniem reformatorów pomnika, powołał na mediatorów Józefa Mozolewskiego, przewodniczącego podlaskiej "Solidarności", oraz prof. Cezarego Kuklę, dyrektora białostockiego oddziału IPN. Rozmowy mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu. Obie te osoby, na długo przed zawieszeniem na monumencie dewizy "Bóg, Honor, Ojczyzna", poparły w oficjalnych pismach wnioski słane w sprawie dekomunizacji reliktu PRL do prezydenta Białegostoku przez Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych. Podczas konferencji prasowej prezydent miasta zapewnił, że do czasu wypracowania na drodze negocjacji i dialogu kompromisowego rozwiązania w sprawie pomnika nie będzie nakazywał żadnych "działań siłowych" w celu usunięcia z niego narodowej dewizy oraz korony umieszczonej przez reformatorów na głowie znajdującego się na szczycie monumentu orła.
Miasto w rozmowach będzie reprezentował wiceprezydent Adam Poliński. Tym wskazaniem prezydent Truskolaski usunął w cień z tej delikatnej sprawy wiceprezydenta Aleksandra Sosnę, który do tej pory z jego pełnomocnictwa wydawał kontrowersyjne decyzje w związku ze sporem.

Adam Białous

Nasz Dziennik Środa, 12 października 2011, Nr 238 (4169)

Autor: au