Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rok zmian w MEK

Treść

Generalny remont we wnętrzu zabytkowego ratusza, zaskakujące wystawy, interesujące przedsięwzięcia, nowe formy pracy z publicznością to osiągnięcia, które udało się zrealizować w minionym roku Muzeum Etnograficznemu im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Podjęte projekty skutkowały podwojeniem frekwencji odwiedzających muzeum. Rok 2009 to kolejne przedsięwzięcia i ciekawe propozycje dla publiczności.

- Muzeum Etnograficzne ma misję bycia organizmem żywym, wpisanym we współczesność. Zależy nam na tym, aby to, co jest tradycją, umiało nabrać wartości dzisiaj - podkreśla dr Antoni Bartosz, który z początkiem 2008 roku objął stanowisko dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wówczas nowy dyrektor wraz z zespołem zaplanował wiele zmian. Najważniejsze udało się zrealizować. Równolegle z pracami w ratuszu podjęto także działania w drugim budynku muzeum - "Esterka" przy ul. Krakowskiej. Tu m.in. osuszono piwnice pod przestrzenie wystawiennicze. Każdy, kto wcześniej miał okazję odwiedzić ratusz przy pl. Wolnica 1 w Krakowie, siedzibę Muzeum Etnograficznego, i wybierze się tam ponownie, od razu dostrzeże zmiany. Dzięki kapitalnemu remontowi, który objął m.in. wymianę instalacji elektrycznej, kanalizacji wodnej, zmianę systemu grzewczego, pozyskano nowe przestrzenie recepcyjne. Wyeksponowane zostały sklepienia łukowe. A do zwiedzenia izby krakowskiej, podhalańskiej zapraszają obiekty zabytkowe umieszczone w ich sąsiedztwie. Nowością jest aranżacja izby szkolnej z lat 30. ubiegłego stulecia.
Ciekawostką i nietypową propozycją dla widzów może być nowa forma obcowania ze zbiorami muzealnymi pod nazwą "Studium obiektu". W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni widz zostanie zaproszony do indywidualnych interpretacji interesujących i rzadko pokazywanych obiektów. Najciekawsze interpretacje będą publikowane na stronie www.mek.krakow.pl oraz nagrodzone książką. Od dzisiaj do 15 lutego w "studium obiektu" będzie można spotkać się z niezwykłymi rzeźbami Jana Wnęka, cieśli, rzeźbiarza ludowego z Odporyszowa i konstruktora maszyny latającej. "Studium obiektu: Jan Wnęk" zorganizowane w Ratuszu będzie do dyspozycji publiczności w godzinach otwarcia muzeum: od 11.00 do 19.00, w czwartki - do godz. 21.00, w niedziele - do godz. 15.00.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-02-03

Autor: wa