Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rok w polskim sporcie

Treść

W 2008 roku polscy piłkarze po raz pierwszy wystąpili w finałach mistrzostw Europy, ale odpadli w fazie grupowej. Robert Kubica o jeden punkt przegrał walkę o podium w Formule 1, a na igrzyskach w Pekinie reprezentacja zdobyła dziesięć medali...

Pod wodzą holenderskiego trenera Leo Beenhakkera piłkarska reprezentacja po raz pierwszy w historii wystąpiła w mistrzostwach Europy - w Austrii i Szwajcarii. Polacy sprawili jednak wielki zawód kibicom, zdobywając zaledwie jeden punkt. Inauguracyjne spotkanie przegrali z Niemcami 0:2, zremisowali z Austrią 1:1, a na zakończenie ulegli Chorwacji 0:1.
Coraz szersze kręgi zatacza trwająca od maja 2005 roku afera korupcyjna w polskim futbolu. Liczba zatrzymanych wzrosła już do 180, a wśród nich pojawiają coraz głośniejsze nazwiska.
29 września Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy PKOl powołał kuratora w Polskim Związku Piłki Nożnej Roberta Zawłockiego. Stało się to na wniosek Ministerstwa Sportu i Turystyki, które zarzuciło władzom związkowym uchybienia w procesie wprowadzania zmian w statucie PZPN. Ten fakt sprowokował ultimatum Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej oraz Europejskiej Unii Piłkarskiej, które zagroziły zawieszeniem polskiej reprezentacji i klubów w rozgrywkach firmowanych przez
FIFA i UEFA, a także odebraniem praw do organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku. Po kilkudniowych utarczkach słownych oraz wymianach pism i argumentów zawarto kompromis, w wyniku którego minister sportu Mirosław Drzewiecki i władze PZPN zgodziły się, by rozwiązanie w sporze znalazła Niezależna Komisja Wyborcza kierowana przez prof. Michała Kleibera. Kuratora wycofano.
Pod hasłami naprawy polskiego futbolu 30 października wybrano nowe władze PZPN, a prezesem został król strzelców mistrzostw świata z 1974 roku i były senator Grzegorz Lato.
Rok dla kibiców piłkarskich zakończył się miłym akcentem. Po raz pierwszy polski klub przebrnął fazę grupową Pucharu UEFA. Lech Poznań spisywał się w rozgrywkach wspaniale, z każdym z rywali nawiązał wyrównaną walkę, a w pobitym polu zostawił wyżej notowane AS Nancy i Feyenoord Rotterdam.
Ogromnym zainteresowaniem kibiców cieszyły się wyścigi Formuły 1, za sprawą występów Roberta Kubicy. Kierowca BMW-Sauber w 18 startach siedmiokrotnie znalazł się na podium, a 8 czerwca odniósł pierwsze zwycięstwo w karierze, triumfując w Grand Prix Kanady. Trzykrotnie Kubica zajmował drugie i trzecie miejsca w cyklu Grand Prix i na jesieni długo bronił trzeciej pozycji w klasyfikacji mistrzostw świata kierowców. Przegrał jednak walkę o podium o jeden punkt z Finem Kimim Raikkonenem. Trzeci w mistrzostwach świata, ale w gronie żużlowców, był Tomasz Gollob, który zakończył sezon, efektownie wygrywając w Bydgoszczy zawody finałowe Grand Prix.
Tytuły mistrzowskie podczas igrzysk w Pekinie wywalczyli gimnastyk Leszek Blanik w skoku, na stadionie lekkoatletycznym Tomasz Majewski w pchnięciu kulą, a na torze wioślarskim czwórka podwójna w składzie: Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski. O krok od złota była czwórka bez sternika wagi lekkiej - Paweł Rańda, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys i Łukasz Pawłowski. Podobnie w ciężarach Szymon Kołecki, który prowadził po rwaniu w kategorii 94 kg, jednak słabiej wypadł w podrzucie i musiał zadowolić się srebrnym krążkiem. Powodów do narzekań na pewno nie miała Maja Włoszczowska, która stanęła na drugim stopniu podium w kolarstwie górskim, jak również kajakarska osada K2 Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk, dyskobol Piotr Małachowski oraz drużyna szpadzistów w składzie Tomasz Motyka, Radosław Zawrotniak, Adam Wiercioch i Robert Andrzejuk. Jedyny brązowy medal wywalczyła zapaśniczka Agnieszka Wieszczek. Zawiedli przede wszystkim medaliści poprzednich igrzysk i mistrzostw świata: Otylia Jędrzejczak, Mateusz Sawrymowicz i Paweł Korzeniowski.
W 2008 roku odrodziły się dyscypliny zimowe. Najwięcej radości sprawił kibicom Tomasz Sikora, który w końcówce poprzedniego sezonu dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium w zawodach Pucharu Świata w biatlonie: w Oberhofie i Chanty Mansijsku.
Do czołówki Pucharu Świata w biegach narciarskich dołączyła Justyna Kowalczyk. Sukcesy Sikory i Kowalczyk muszą zrekompensować kibicom niezbyt udane starty Adama Małysza i całej ekipy skoczków narciarskich.
W lipcu oficjalne zakończenie kariery ogłosił Mariusz Czerkawski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego hokeja na lodzie. 4 czerwca nie tylko siatkówka, ale i cały polski sport pogrążył się w smutku po śmierci 26-letniej Agaty Mróz-Olszewskiej. Zmarła niespełna miesiąc po przeszczepie szpiku kostnego, przegrywając walkę z chorobą, która towarzyszyła jej od 17. roku życia. Mróz była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce, a największe jej sukcesy to złote medale mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku.
MB, PAP
"Nasz Dziennik" 2008-12-31

Autor: wa