Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rok 2022 ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu

Treść

Nadchodzący 2022 rok został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Z tego okresu pochodzą dzieła wybitnych poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida. Dla Polaków był to okres walki o wolność Ojczyzny.

Mija 200 lat od wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Data ich powstania uważana jest za początek romantyzmu w Polsce.

– Romantyzm powstał w opozycji do epoki oświecenia, epoki klasycyzmu, epoki klasycznej – wskazała Danuta Krysiewicz-Uranowska, polonistka.

Sejm zdecydował, że w 2022 roku upamiętnimy polski romantyzm. To epoka wielkich artystów, poetów, myślicieli i bohaterów narodowych – czytamy w sejmowej uchwale. W tym okresie powstały takie dzieła, jak „Dziady”, „Kordian” czy epopeja narodowa „Pan Tadeusz”.

To także czas twórczości Cypriana Kamila Norwida, Zygmunta Krasińskiego i Aleksandra Fredry. Z tego okresu pochodzą symfonie Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Wszystkie te dzieła są ponadczasowe – podkreśliła Danuta Krysiewicz-Uranowska.

– Epoka romantyzmu to epoka buntu, epoka walki. To był czas zaborów. Wydaje mi się, że ten człowiek, który chce się wypowiedzieć na temat wolności, chce wypowiedzieć swoje racje, jest człowiekiem ponadczasowym – dodała polonistka.

Na kartach naszej historii romantyzm zapisał się jako smutny okres. Polski nie było wówczas na mapach świata, a Polaków nikt nie nazywał narodem. Nasze tereny zostały rozdarte pomiędzy trzech zaborców: Rosję, Austrię i Prusy. Polacy jednak nigdy nie tracili ducha walki i nie pogodzili się z utratą niepodległości. To właśnie w czasie romantyzmu doszło do dwóch największych narodowowyzwoleńczych zrywów. W 1830 roku wybuchło Powstanie Listopadowe.

– Było to wydarzenie nieprzygotowane i wynikało bardziej z takiego nastawienia rewolucyjno-niepodległościowego, reprezentowanego przez pokolenie młodych – zaznaczyła dr Anna Sutowicz, historyk.

33 lata później Polacy przygotowali kolejny zryw przeciwko suwerenowi – Powstanie Styczniowe. Szanse na wyrwanie się z carskiej niewoli były nikłe, jednak głos wolności w sercach Polaków był głośniejszy.

– Na to powstanie trzeba patrzeć już zupełnie inaczej. To było powstanie, które zostało wywołane nie jako wojna, którą Królestwo Polskie wypowiedziało Rosji, tak jak to miało miejsce wcześniej, w 1830 roku, tylko to było powstanie, które praktycznie od początku było prowadzone jako walka partyzancka – powiedziała dr Anna Sutowicz.

Powstańcom pomagały dzieła polskich wieszczów. To one dawały Polakom siłę do walki o wolność Ojczyzny. Pozwoliły im przetrwać najdramatyczniejsze chwile próby zniszczenia narodu polskiego.

– Wieszczom narodowym zawdzięczamy to, że oni do procesu narodzin nowoczesnego narodu polskiego przyłożyli swoją rękę najbardziej. (…) Nie tylko Polakom, ale także narodom europejskim przypominali o tym, że Polacy są narodem słowiańskim i należy im się odrębne miejsce na ziemi jako suwerennemu podmiotowi europejskiemu – dodała dr Anna Sutowicz.

Romantyzm pozostawił po sobie wielką spuściznę narodową, a my Polacy jesteśmy spadkobiercami tego dziedzictwa.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Rok Polskiego Romantyzmu romantyzm