Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rodzina to nie ideologia

Treść

(FOT. M. MAREK)

Rodzina oparta na związku mężczyzny i kobiety nie jest ideologią, lecz faktem antropologicznym – podkreślił Ojciec Święty, otwierając w Watykanie międzynarodową konferencję zorganizowaną przez Kongregację Nauki Wiary.

Podczas wczorajszego spotkania Franciszek zapowiedział swój udział w 8. Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych we wrześniu przyszłego roku.

Ojciec Święty, mówiąc o komplementarności mężczyzny i kobiety, odparł tym samym argumenty genderystów. Papież zaznaczył, że owa komplementarność tkwi u podstaw małżeństwa i rodziny będącej pierwszą szkołą, w której uczymy się doceniać własne predyspozycje oraz dary innych osób i zaczynamy się uczyć sztuki życia razem. Jak mówił, „rodzina jest głównym miejscem, w którym zaczynamy oddychać wartościami i ideałami, a także uświadamiać sobie nasz potencjał prawości i miłości”. Franciszek zauważył, że rodziny są też miejscem napięć: między egoizmem a altruizmem, między rozumem a namiętnością, między celami, które chcemy zrealizować natychmiast, a celami długoterminowymi. Podkreślił jednak, że to rodziny zapewniają ramy dla rozwiązania tych napięć.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że obecnie małżeństwo i rodzina są w kryzysie spowodowanym „kulturą tymczasowości”. – Ta rewolucja obyczajowa i moralna często wymachuje flagą „wolności”, ale w istocie przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym istotom ludzkim, zwłaszcza najsłabszym – powiedział Franciszek.

Podkreślił, że rodzina i wartości duchowe mają podstawowe znaczenie dla życia poszczególnych państw. Rodzina jest podstawą współżycia społecznego i gwarancją zabezpieczającą przed dezintegracją społeczną. – Dzieci mają prawo do wzrastania w rodzinie z ojcem i matką, zdolnymi do stworzenia odpowiednich warunków dla ich rozwoju i dojrzałości emocjonalnej – mówił Papież.

Jednocześnie Następca św. Piotra wskazał, że definitywne zobowiązanie do solidarności, wierności i owocnej miłości jest odpowiedzią na najgłębsze pragnienia ludzkiego serca. Dlatego trzeba przeciwdziałać oddziaływaniu na młodzież szkodliwej mentalności dążenia jedynie do tego, co tymczasowe. – Niech będą rewolucjonistami dążącymi do miłości silnej i trwałej, to znaczy niech idą pod prąd – stwierdził Papież. – Nie możemy wpaść w pułapkę, by nas kwalifikowano za pomocą koncepcji ideologicznych. Rodzina jest faktem antropologicznym, a stąd społecznym, kulturowym – zaznaczył.

Ojciec Święty wyraził życzenie, aby obecna konferencja była źródłem inspiracji dla wszystkich dążących do umocnienia jedności mężczyzny i kobiety w małżeństwie jako dobra wyjątkowego, naturalnego, fundamentalnego i pięknego, służącego osobom, rodzinom, wspólnotom i społeczeństwu.

MJ, KAI
Nasz Dziennik, 18 listopada 2014

Autor: mj