Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rocznica podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow

Treść

Przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw - III Rzeszy i Związku Sowieckiego, podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.  Porozumienia uważano za rzeczywisty początek II wojny światowej. Dziś mija 76. rocznica jego podpisania.

W 1939 r. Józef Stalin przyjął Joachima von Ribbentropa – niemieckiego ministra spraw zagranicznych. Podczas tej wizyty doszło także do spotkania z radzieckim ministrem Wiaczesławem Mołotowem i podpisania paktu o nieagresji.

Marcin Korkuc, podkreśla, że podpisany protokół zakładał likwidację m.in. państwa Polskiego. Dlatego ważne jest, dziś pamiętać o tym wydarzeniu i wyciągać wnioski.

- Polska walczyła o niepodległość, potrzebowała sojuszników, którzy mogliby wesprzeć ją w wypadku niebezpieczeństwa niemieckiego. Takich sojuszników znalazła, ale niestety nigdy nie mamy wpływu na to, kto realizuje w sojuszniczym kraju jego własną politykę, w jego własnym interesie. Zapłaciliśmy wielką cenę za paktu Ribbentrop – Mołotow. Również, dlatego powinniśmy go przypominać i pokazywać Europie, jako nasze doświadczenie, które nas tym bardziej obliguje do tego żeby w trosce o nasze bezpieczeństwo mówić, jako kraj, który potrzebuje poważniejszego wsparcia niż tylko litery Traktaty Waszyngtońskiego – zaznacza Marcin Korkuc.

Przywódcy Wielkiej Brytanii, Francji i USA niemal od początku wiedzieli o tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Informacji tej nie przekazali jednak przedstawicielom władz polskich. 23. sierpnia jest Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, ustanowionym w 2008 r. przez Parlament Europejski.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 23 sierpnia 2015

Autor: mj