Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Riposta Rosji: Zwłoka

Treść

Mimo monitu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Rosja nie przedstawiła uzasadnienia do wyroku w sprawie zakazu odtajnienia dokumentów procesu. Zdaniem obserwatorów, to klasyczny przykład gry na zwłokę. Chce tym samym oddalić moment wniesienia przez Polaków kolejnych skarg. Ewentualne kolejne sprawy wnoszone przed Trybunał powinny być sformułowane w oparciu o tekst rosyjskiego uzasadnienia wyroku w sprawie katyńskiej, którego ciągle nie znamy.

- Kolejne skargi do Trybunału w Strasburgu mogą być złożone pod warunkiem, że będą oparte o tekst uzasadnień pisemnych - wyjaśnia dr Ireneusz Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, adwokat rodzin katyńskich. - Rosja wie, że dopóki nie otrzymamy uzasadnienia, to będziemy się powstrzymywać z wniesieniem skarg. Jednak jeśli Rosja będzie zbyt mocno przedłużać przedłożenie uzasadnienia, to skargi i tak pójdą do Strasburga, mimo że praktyka jest taka, że skargi pisze się w oparciu o pisemne uzasadnienia - dodaje Kamiński.
Rosji w dość swobodnym podejściu do niedotrzymywania terminu przedłożenia uzasadnienia wyroku sprzyja fakt, że termin ten prawnie nosi status tzw. instruktażowego i może być przedłużany.
- Zwłoka Rosji może nie dziwić jeszcze aż tak mocno w przypadku uzasadnienia do drugiego wyroku z 29 stycznia tego roku dotyczącego sprawy tajemnicy państwowej w postępowaniu katyńskim. Od tego wyroku mija miesiąc. Jednak zaskakujący jest brak uzasadnienia do wyroku pierwszego, który zapadł 25 listopada 2008 r., a dotyczył rehabilitacji ofiar pomordowanych w Katyniu - wyjaśnia Ireneusz Kamiński. - Wydaje się, że Rosja miała wystarczająco dużo czasu, aby napisać uzasadnienie, które - jak się wydaje - byłoby niezwykle krótkie, ponieważ sąd rosyjski 25 listopada nie podjął jakichkolwiek głębszych rozważań, lecz zakończył sprawę bardzo szybko. W takiej sytuacji wydawało się, że napisanie uzasadnienia będzie niezwykle proste - dodaje.
- Gra Rosji nie jest do końca czytelna, może jednak wynikać z faktu, że dla Rosji sprawa Katynia została zamknięta już w 2001 r. - twierdzi Witomiła Wołk-Jezierska, córka zamordowanego w Katyniu oficera Kadry Artylerii WP II RP por. art. Wincentego Wołka.
Rodziny ofiar pomordowanych w Katyniu spotkają się w czwartek, 5 marca br., o godz. 18.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 3, aby uczestniczyć w rocznicowej Mszy św. żałobnej w 69. rocznicę wydania wyroku śmierci przez WKP(b) ZSRS na polskich jeńców wojennych zamordowanych w 1940 r. w Katyniu, Miednoje oraz Charkowie - Twerze.
Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz
"Nasz Dziennik" 2009-02-23

Autor: wa