Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Resort rodziny podsumował kończący się rok

Treść

To był rok spektakularnego wsparcia dla polskich rodzin – podkreślił resort rodziny i polityki społecznej. Padły także obietnice uruchomienia dodatkowego wsparcia.

W mijającym roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podjęło się wielu nowych wyzwań. Jednym z nich było wyjście z pułapki niskiej dzietności.

– 1 stycznia tego roku ruszyło nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko dla tych rodziców, których dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, ale nie ukończyło jeszcze 35. miesiąca życia – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny.

To wsparcie opiewające na ponad 3 mld złotych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest uzupełnieniem naszego sztandarowego programu „Rodzina 500 plus” – dodała minister rodziny i polityki społecznej.

– Program „Rodzina 500 plus”, który wprowadziliśmy w 2016 roku, przede wszystkim wspomaga rodziny. To jest potężna inwestycja w rodziny. Ten program zmienił oblicze polskich rodzin – oznajmiła szefowa resortu rodziny.

Polska ma najwyższy progres w całej Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wspieranie rodzin i wyjście z ubóstwa – dodała minister.

Na polskie dzieci tylko w ramach programu „500 plus” trafiło łącznie ponad 213 miliardów złotych. Co miesiąc świadczenie otrzymuje 7 mln dzieci. Dodatkowo, rozpoczynając edukację, uczeń objęty zostaje programem „Dobry Start”.

– Wyprawką objęliśmy – tylko w tym roku – ponad cztery miliony dzieci. Blisko 1,5 mld złotych z tego programu trafiło do polskich rodzin – powiedziała minister Marlena Maląg.

Nie można zapomnieć o programie „Maluch Plus”.

– Kiedy obejmowaliśmy rządy końcówką 2015 roku, miejsc opieki żłobkowej było około 84 tysięcy. Dzisiaj jest ich ponad 230 tysięcy – oznajmiła minister rodziny i polityki społecznej.

Na program będą przeznaczane jeszcze większe środki, aby powstało 100 tysięcy nowych miejsc opieki żłobkowej. Docelowo żłobek miałby powstać w każdej gminie. Wsparcie rodzin to także nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej, która zmienia stawki godzinowe dla rodziców zastępczych. Wychodząc naprzeciw aktualnym wyzwaniom, w Kodeksie pracy pojawiły się przepisy umożliwiające przechodzenie na prace zdalną.

Ponadto od nowego roku czeka nas dwukrotna podwyżka płacy minimalnej.

– Płaca minimalna będzie na poziomie 3 600 złotych. Warto podkreślić, że to ponad 52 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli spełniamy wszystkie normy wynikające z rozwiązań wprowadzanych w Unii Europejskiej dot. płacy minimalnej – mówił wiceminister rodziny, Stanisław Szwed.

Fundusz solidarnościowy to nowe narzędzie, które daje osobom z niepełnosprawnościami możliwość korzystania z pomocy asystenta. Druga ważna usługa związana jest z opieką wytchnieniową.

– Oferowana zwłaszcza tym rodzicom czy opiekunom, którzy poświęcają cały swój czas, by udzielić wsparcia członkowi rodziny. Najczęściej to jest dziecko, ale nie tylko – podsumował wiceminister Paweł Wdówik.

W ramach funduszu powstały również centra opiekuńczo-mieszkalne, czyli placówki dla osób z niepełnosprawnością, które przypominają warunki domowe.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj