Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Razem w sądzie

Treść

Rząd proponuje, aby firmy czujące się poszkodowane przez banki wskutek zawarcia z nimi umów o opcje walutowe mogły grupowo, ze wspólnym pozwem wystąpić do sądu. Projekt ustawy, która ma to umożliwić, przyjął wczoraj rząd. Zanim jednak uchwali ją Sejm i wejdzie ona w życie, przedsiębiorcy będą jeszcze musieli długo poczekać.

Rząd zapowiadał, że na wczorajszym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy mającej pomóc przedsiębiorcom w wyjściu z problemu z opcjami walutowymi. Projektem ustawy się zajął, choć nie wiadomo, czy w jakikolwiek sposób ustawa ta, kiedy zostanie uchwalona, pomoże przedsiębiorcom w ich problemach. Przyjęta przez Radę Ministrów ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym zakłada, iż poszkodowani będą mieli możliwość występowania do sądów ze zbiorowymi pozwami. Przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt ma na celu przede wszystkim odciążenie sądów od rozpatrywania wielu podobnych spraw i zmniejszenia tym samym kosztów postępowania sądowego.
Projekt zakłada, że sąd będzie mógł rozpatrzyć w jednym postępowaniu sprawy co najmniej 10 osób bądź podmiotów, które zostały poszkodowane w analogicznej sytuacji, np. ofiary wypadku drogowego czy poszkodowane w podobnej sytuacji przez bank, czy przez deweloperów. O tym, czy potencjalni uczestnicy grupowego postępowania mogą wystąpić wspólnie, każdorazowo decydowałby sąd dokonujący wstępnego badania pozwu.
Według rządu, regulacje w tej sprawie mogłyby pomóc przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty na opcjach walutowych. "Z tych przepisów będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy o opcje walutowe, jeżeli sąd potwierdzi zasadność takiego typu postępowania" - czytamy w komunikacie po wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów. Ze względu na to, iż umowy o opcje miały charakter indywidualny, przedsiębiorcom może być jednak niełatwo wystąpić wspólnie. Ustawa pomóc może natomiast poszkodowanym na stosunkowo drobne kwoty. Gdy szkoda jest niewielka, konsumenci często odpuszczają wytaczanie spraw sądowych i akceptują stratę, zamiast wikłać się w koszty sądowe i przeciągające się postępowania. Ustawa pozwoli m.in. na wspólne wystąpienie do sądu turystom uczestniczącym w tym samym wyjeździe, a czującym się poszkodowanymi, jeśli organizator wycieczki nie spełnił np. obietnic co do warunków pobytu w ośrodku wczasowym. Podmioty, które wejdą do grupy, będą zobowiązane zrezygnować z występowania w danej sprawie indywidualnie, starając się np. o wyższe odszkodowanie.
W postępowaniu takim występować będzie instytucja reprezentanta grupy, "który będzie powodem w postępowaniu grupowym". Może nim zostać jeden z członków grupy bądź np. rzecznik konsumentów. Niezależnie jednak od tego, czy w danej sprawie zbierze się grupa poszkodowanych wspólnie występująca do sądu, pozostali, którzy nie zdecydują się na wspólne dochodzenie roszczeń, mogą wystąpić indywidualnie. Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że ustawa wejdzie w życie 6 miesięcy od daty publikacji.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-03-11

Autor: wa