Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rajd Katyński w Hucie Pieniackiej

Treść

XI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest już w trasie. Cel wyprawy stanowi uczczenie pamięci naszych rodaków w szczególnych miejscach narodowej martyrologii. Jedno z nich to Huta Pieniacka - wieś spalona 28 lutego 1944 r. przez członków Ukraińskiej Powstańczej Armii i ukraińskich ochotników z hitlerowskiej formacji SS Galizien.
- Jednym z elementów XI Rajdu Katyńskiego będzie II Motocyklowy Zlot w Hucie Pieniackiej, który zakończy się 30 sierpnia. Pragniemy, aby w jeden wieczór niewielka wioska wymordowana przed 67 laty ożyła naszą pamięcią - powiedział przed wyjazdem Wiktor Węgrzyn, prezes Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
Jego uczestnicy zaznaczają, że Huta Pieniacka, wieś na terenie obecnej Ukrainy, to miejsce szczególne, w którym w 1944 r. doszło do okrutnych zbrodni dokonanych przez bandy UPA i SS Galizien. Po raz kolejny Rajd Katyński spotka się tam z członkami rodzin pomordowanych oraz tymi, którzy ocaleli. - W ubiegłym roku przybyło ponad 300 osób. Chcielibyśmy, aby podobna liczba odwiedziła Hutę i w tym roku, do czego serdecznie zachęcamy - zapowiedział Adam Świtalski, organizator II Motocyklowego Zlotu w Hucie Pieniackiej.
Wczoraj późnym popołudniem w Hucie Pieniackiej motocykliści uczestniczyli we Mszy Świętej w miejscu spalonego kościoła. Zorganizowano również czuwanie przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych.
XI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wyruszył w sobotę z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Trasę 6 tys. km pokonuje w tym roku blisko 80 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. Po drodze odwiedzą: Tarnogród, Żółkiew, Lwów, Malechów, Zadwórze, Hutę Pieniacką, Jazłowiec, Okopy Św. Trójcy, Chocim, Kamieniec Podolski, Bar, Brahiłow, Latyczów, Chmielnik, Winnicę, Berdyczów, Żytomierz, Kijów, Bykownię, Briańsk, Kozielsk, Moskwę, Smoleńsk, w tym teren lotniska Siewiernyj, Katyń, Dyneburg, Zułow, Powiewiórkę, Podbrodzie, Wilno, Miejszagołę, Ponary, Koniuchy, Kopciowo, Giby i Narewkę. Rajd Katyński potrwa do 12 września, a oficjalne zakończenie odbędzie się 1 października w Warszawie. - To już nasza jedenasta podróż na Kresy Rzeczypospolitej Polskiej. Jedziemy, aby uczcić pamięć tych, którzy zostali tam pomordowani, ale i by spotkać się z żyjącymi tam Polakami - ludźmi o pięknych sercach, którzy zawsze gościnni i serdeczni kochają Polskę i bardzo za nią tęsknią - podkreśla Węgrzyn, pomysłodawca i organizator Rajdów Katyńskich. Wskazuje, że motocykliści starają się, żeby do odwiedzanych przez nich na Wschodzie Polaków trafiły pomoce szkolne, zabawki, słodycze. - Najważniejsze są jednak polskie książki, których tak bardzo na Kresach brakuje, jak m.in.: powieści Henryka Sienkiewicza, poezje Juliusza Słowackiego czy Adama Mickiewicza - zauważa Wiktor Węgrzyn.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2011-08-30

Autor: jc