PŚ w biegach narciarskich

Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) zajęła siódme miejsce w pierwszych zawodach sezonu zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich w szwedzkim Gaellivare. W biegu na 10 km techniką dowolną wygrała triumfatorka minionego cyklu zawodów Tour de Ski, Szwedka Charlotte Kalla - 24.07,6. Druga była Norweżka Marit Bjoergen, która straciła do Kalli 24,4. Skandynawskie podium uzupełniła Finka Aino Kaisa Saarinen - strata 32,0. W biegu sztafetowym Polki zajęły 11. miejsce, a Polacy 19. 31. miejsce zajęła Sylwia Jaśkowiec, 68. - Kornelia Marek (obie AZS AWF Katowice), a 80. Martyna Galewicz (LKS Poroniec Poronin). Sklasyfikowano 82 zawodniczki. Bieg prowadziła od startu do mety Charlotte Kalla. Na 6,7 km wyprzedzała o prawie 12 sekund słynną Norweżkę Marit Bjoergen oraz o 15 sekund jej rodaczkę Therese Joaug. Justyna Kowalczyk, trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej w poprzednim sezonie, po 2,3 km zajmowała piątą lokatę. Na 6,7 km była siódma i taką pozycję utrzymała do końca rywalizacji. Wczoraj zawodniczki wystartowały w biegu sztafetowym 4 x 5 kilometrów. Polska sztafeta w składzie: Paulina Maciuszek, Justyna Kowalczyk, Kornelia Marek i Sylwia Jaśkowiec zajęła jedenaste miejsce. Zwyciężył zespół Norwegii przed Finlandią i Szwecją. Polkom do uplasowania się w czołowej dziesiątce zabrakło zaledwie 4,7 sekundy. Reprezentant gospodarzy Marcus Hellner wygrał w biegu na 15 km techniką dowolną. Trasę Hellner pokonał w czasie 32.35,2. Drugie miejsce zajął Włoch Pietro Piller-Cottrer, tracąc do zwycięzcy 1,4 s, trzeci był Norweg Petter Northug - strata 6,9 sekundy. Najlepiej z trójki Polaków spisał się Maciej Kreczmer (AZS AWF Katowice), który zajął 66. lokatę. 69. był Janusz Krężelok, a 79. Mariusz Michałek (obaj AZS AWF Katowice). Na dziewiątym miejscu na metę przybiegł triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w poprzednim sezonie - Czech Lucas Bauer. Polacy biegnący w sztafecie: Maciej Kreczmer, Janusz Krężelok (obaj AZS AWF Katowice), biatlonista Tomasz Sikora (NGKS Dynamit Chorzów) i Mariusz Michałek (AZS AWF Katowice) zajęli 19. miejsce, tracąc do triumfatorów 5.14,5 s. MB, PAP "Nasz Dziennik" 2008-11-24