Przygotowują pielgrzymkę
Treść
Abp Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, podczas wizyty w Watykanie będzie rozmawiał z Benedyktem XVI o szczegółach jego przyszłorocznej wizyty w Polsce - powiedział wczoraj ks. Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej.
Na trasie papieskiej wizyty znajdzie się Kraków, a prawie na pewno Wadowice. Metropolita krakowski będzie przewodniczył drugiej grupie polskich biskupów - z Polski południowej - którzy dziś wieczorem i jutro polecą do Watykanu.
Pierwszą grupę polskich biskupów Benedykt XVI przyjmie prawdopodobnie w sobotę. Grupa, w której znajdą się krakowianie, zostanie przyjęta przez Ojca Świętego na początku przyszłego tygodnia.
Biskupi - jak się nieoficjalnie dowiadujemy - mają omówić szczegóły przyszłorocznej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i plan jego pobytu w archidiecezji krakowskiej. Na papieskiej trasie znajdzie się Kraków i prawie na pewno Wadowice. W drodze do Wadowic Benedykt XVI być może nawiedzi sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Oficjalnego terminu pielgrzymki ani jej trasy jeszcze nie znamy. Ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu Polski, potwierdził, że podczas trwającej właśnie wizyty ad limina apostolorum zostaną poczynione pewne ustalenia. - Z chwilą, kiedy taka informacja zostanie drogą oficjalną przekazana do Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, będzie udostępniona mediom - zapewnia rzecznik.
Jako prawdopodobny termin rozpoczęcia pielgrzymki coraz częściej podaje się 15 czerwca 2006 r. (w tym dniu wypada święto Bożego Ciała). Miałaby potrwać cztery dni. Papież odwiedziłby w tym czasie Kraków, Częstochowę, Wadowice i Warszawę.
Nie jest wykluczone, że na trasie pielgrzymki znajdzie się również Poznań. Pod koniec października zaproszenie dla Benedykta XVI wystosowali bowiem metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i prezydent miasta Ryszard Grobelny. Papieska wizyta miałaby uświetnić obchody 50. rocznicy poznańskiego Czerwca '56. Podobno Benedykt XVI bardzo się ucieszył z zaproszenia do Poznania. GRAŻYNA STARZAK
Szkaplerz Jana PawŁa II przekazany dla wadowickiego koŚcioŁa
Wczorajsze przekazanie szkaplerza należącego do Jana Pawła II dla kościoła Karmelitów Bosych w Wadowicach było jednym z punktów przypadającej właśnie rocznicy 400-lecia przybycia zakonu do Polski. Na relikwie składają się dwa niewielkie obrazki: Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej z Góry Karmel, otoczone kawałkami brązowego sukna i połączone tasiemką. Zgodę na przekazanie relikwii dla wadowickiego kościoła wyraził abp Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz Jana Pawła II. O. Szczepan Praśkiewicz, były prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, podkreślił w homilii, że karmelitański kościół był miejscem szczególnym dla młodego Karola Wojtyły. Właśnie tam, mając kilka lat, przyszły papież przyjął szkaplerz karmelitański. Później Jan Paweł II był wielkim propagatorem nabożeństwa szkaplerznego. Szkaplerz nosił zawsze. Nawet wtedy, gdy przebywał w szpitalu tuż po zamachu na swoje życie w 1981 roku. Osobiście koronował m.in. figury Matki Bożej Szkaplerznej w Maipu w Chile i w Rzymie.
Relikwia przyozdobi ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej w bocznej nawie kościoła Karmelitów Bosych.
***
Metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz odwiedził wczoraj rano Kalwarię Zebrzydowską. W klasztorze od poniedziałku trwa zjazd oo. franciszkanów z całej Europy. Do sanktuarium przyjechało ponad 80 przełożonych prowincji zakonów franciszkanów z Europy. Spotkanie służy wymianie opinii na temat obecności i pracy franciszkanów w krajach Europy oraz problemów ludzi żyjących w poszczególnych krajach. Abp Stanisław Dziwisz odprawił rano w kalwaryjskiej bazylice mszę dla uczestników sympozjum. To jego pierwsza oficjalna wizyta w Kalwarii po tym, jak został metropolitą krakowskim. W słowie skierowanym do uczestników zgromadzenia abp Dziwisz przypomniał związki Jana Pawła II z sanktuarium kalwaryjskim.
"Dziennik Polski" 2005-11-24
Autor: ab