Przerwana walka

Bartłomiej Marszałek zajął w chińskim Liuzhou trzynaste miejsce w piątej eliminacji mistrzostw świata motorowodnej Formuły 1. Marszałka z rywalizacji o lepszą lokatę wykluczyła kolizja, którą spowodował Włoch Valerio Lagianella. Jednak ostatecznie Polaka sklasyfikowano na 13. miejscu.

Od razu na stracie Marszałek wyprzedził czterech rywali. Jednak na drodze do pierwszego zakrętu Włoch Valerio Lagianella najechał na bolid Polaka, uszkadzając lewy bok kadłuba. Do środka konstrukcji bolidu Marszałka zaczęła dostawać się woda, która po 15 okrążeniach całkowicie uszkodziła pływak bolidu. Zawodnik był zmuszony zjechać z trasy. Uczynił to jednak po pokonaniu ponad połowy dystansu wyścigu, dzięki czemu został sklasyfikowany, i ostatecznie uplasował się na 13. pozycji na 18 startujących zawodników. Podczas wczorajszego wyścigu w Chinach poważnemu wypadkowi uległ aktualny mistrz świata Sami Selio z Finlandii, który na prostym odcinku trasy z maksymalną prędkością wbił się przodem łodzi w taflę wody. Do bardzo poważnego wypadku - czołowego zderzenia - doszło również na pierwszym okrążeniu pomiędzy Francuzem Philippe Toure oraz Włochem Lagianellą, tym samym, który uszkodził na starcie bolid Polaka. Zwycięzcą felernego wyścigu został Thani Al Qamzi reprezentujący Abu Dhabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej Amerykanin Jay Price reprezentujący zespół z Qataru został zdyskwalifikowany z powodu ominięcia boi zwrotnej. Polak startował wczoraj z ostatniej, 18. pozycji, gdyż nie wziął udziału we wcześniejszych kwalifikacjach. Bo choć podczas sesji treningowej Marszałek po pokonaniu 18 okrążeń miał dziesiąty czas, to ze względu na poważną usterkę - awarię systemu zawieszenia silnika - musiał w sobotę opuścić tor.