Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przepustka do najlepszych

Treść

W Krakowie 17 osób już w środę przystąpiło do pisemnych egzaminów maturalnych. W Kolegium Europejskim zdawali międzynarodową maturę z języka niemieckiego i fizyki.



- Ta matura nie jest trudniejsza niż polska, ale próg jest wysoki: żeby zdać, trzeba uzyskać 60 procent punktów, podczas gdy na polskiej maturze wystarczy 30 procent - mówi Joanna Krupska, która w Kolegium Europejskim zdawała egzamin z fizyki. - Poza tym jest więcej przedmiotów, przynajmniej trzy trzeba zdawać na poziomie rozszerzonym i oczywiście wszystkie egzaminy są w języku angielskim.

W Polsce program matury międzynarodowej (IB) realizuje siedem szkół państwowych oraz dziewięć niepublicznych. Organizacja matury międzynarodowej (IBO) powstała pod koniec lat 60. XX wieku w Szwajcarii i dzisiaj zrzesza prawie 2 tys. szkół w 125 krajach. Wszystkie zajęcia w programie IB prowadzone są w języku angielskim. Pierwsze polskie szkoły przystąpiły do programu w 1993 r., a matury międzynarodowe odbyły się dwa lata później. Co roku dyplomy IB otrzymuje 5,5 tys. osób na świecie.

Każdy maturzysta zobowiązany jest do zdania sześciu pisemnych egzaminów: z języka polskiego, języka obcego, nauk społecznych (do wyboru - geografia, historia, filozofia, ekonomia, psychologia, antropologia społeczna, organizacja i zarządzanie), nauk eksperymentalnych (do wyboru - chemia, fizyka, biologia, systemy środowiska, psychologia eksperymentalna), nauk matematycznych (do wyboru - poziom trudności) oraz z dodatkowego przedmiotu (np. plastyka, muzyka, greka, łacina).

- Nasi maturzyści w marcu zdawali także egzaminy ustne. W sumie muszą zdać ponad 20 egzaminów - wyjaśnia Joanna Pillans, koordynatorka ds. matury międzynarodowej w Kolegium Europejskim w Krakowie.

Ponadto każdy maturzysta musi zaliczyć kurs interdyscyplinarny określany jako "teoria wiedzy" oraz napisać pracę dyplomową w języku angielskim z wybranego przedmiotu (minimum 4 tys. słów). Prace maturalne oceniane są za granicą.

- W ubiegłym roku do matury międzynarodowej przystąpiło u nas 10 osób, w tym roku 17, a w przyszłym będzie zdawało 40 - wylicza Aleksander Korzec, dyrektor Kolegium Europejskiego w Krakowie, które jest jedyną w południowej Polsce szkołą realizującą program IB.

Najlepsi maturzyści są przyjmowani bez egzaminów do najlepszych uczelni na świecie.

(MOB), "Dziennik Polski" 2007-05-04

Autor: ea