Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przekazy historyczne się potwierdzają

Treść

Archeolodzy pracujący na stanowisku Kopna Góra, niedaleko Białegostoku, odkryli do tej pory szczątki ponad 20 powstańców listopadowych, których ciała Rosjanie złożyli w zbiorowej mogile po bitwie, która rozegrała się tu 25 czerwca 1831 roku. Według źródeł historycznych w mogile spoczywa 56 powstańców.
Patomorfologom z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udało się już ustalić, że w powstańczej mogile zostali pochowani młodzi mężczyźni, których wiek określono na mniej niż 30 lat. Rosyjscy żołdacy układali ich ciała bezładnie i warstwami, najpewniej wrzucając je do grobu. Dotychczas wydobyto kości zalegające w pierwszej warstwie, a zdaniem archeologów tych warstw jest co najmniej trzy. W pierwszej znaleziono szkielety 23 osób. - Szczątki są bardzo delikatne, kruszą się nawet przy najdelikatniejszym dotknięciu, dlatego archeolodzy pracują powoli i z pietyzmem - mówi Radosław Dobrowolski, prezes społecznego Stowarzyszenia Collegium Suprasliense, które przez trzy lata prowadziło poszukiwania powstańczej mogiły, a teraz organizuje prace ekshumacyjne. Wydobyte szczątki powstańców na czas szczegółowych badań patomorfologicznych złożone zostaną w kaplicy cmentarnej w Supraślu.
Wiadomo już także, że grób wykopany przez Rosjan ma około trzech metrów długości i dwóch szerokości. Jego rozpoznania archeolodzy dokonali już w grudniu ubiegłego roku, kiedy znaleźli w nim 13 szkieletów. Jednak z powodu dużych mrozów musieli wówczas przerwać prace. Teraz mogą dokładnie zbadać mogiłę. Archeolodzy mają pozwolenie na czynności ekshumacyjne do końca października. W pracach archeologicznych w Kopnej Górze pomagają ochotnicy. Wśród nich są pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Supraśl. Przez jeden dzień archeologom pomagali też harcerze.
Adam Białous
Nasz Dziennik 2010-10-13

Autor: jc