Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przedwyborcze zapowiedzi D. Tuska

Treść

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, chce likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz „uzdrowienia mediów publicznych”. Wcześniej szef Platformy zapowiadał między innymi siłowe wyprowadzenie z urzędów prezesa Narodowego Banku Polskiego i prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Donald Tusk udzielił wywiadu jednemu z liberalno-lewicowych tygodników. Szef Platformy przedstawił kolejne deklaracje wyborcze.

„Wśród moich pierwszych decyzji będzie likwidacja CBA i zbudowanie struktury, która będzie rzeczywiście walczyć z korupcją i będzie rzeczywiście możliwie niezależna od władzy wykonawczej” – powiedział dla „Newsweeka” Donald Tusk.

Były premier uważa, że Centralne Biuro Antykorupcyjne działa na podstawie politycznych zleceń. Piotr Cieplucha z Suwerennej Polski, wiceminister sprawiedliwości, zwrócił jednak uwagę, że powołane w 2006 roku CBA jest jednym z warunków naszej obecności w europejskiej wspólnocie.

– Donald Tusk, pierwszy Europejczyk w Polsce, teraz chce doprowadzić do likwidacji instytucji, którą musieliśmy stworzyć w Polsce, właśnie wtedy, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej – wyjaśnił Piotr Cieplucha.

Likwidacja CBA to kolejna kontrowersyjna propozycja Donalda Tuska dotycząca najważniejszych organów państwa. W lipcu ubiegłego roku przewodniczący PO roku zapowiedział bezprawne usunięcie profesora Adama Glapińskiego z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego. Mimo że jego konstytucyjna kadencja obowiązuje do 2028 roku.

– Adam Glapiński jest też nielegalny. Nie będzie ani dnia dłużej prezesem NBP – obiecywał Donald Tusk.

Kilka dni wcześniej szef Platformy Obywatelskiej podobne, siłowe kroki zapowiedział wobec Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W dzisiejszym wywiadzie Donald Tusk deklaruje, że przeprowadzi radykalne zmiany w Telewizji Publicznej.

„Mamy gotowy program natychmiastowego uzdrowienia mediów publicznych. Przez uzdrawianie rozumiem także oczywiście usunięcie tych, którzy te media sponiewierali” – powiedział dla „Newsweeka” przewodniczący PO.

W tej sprawie Donald Tusk dystansuje się od części swoich kolegów z Platformy. Kilkanaście tygodniu temu wiceszef partii, Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO, firmował obywatelski projekt ustawy, który zakłada całkowitą likwidację TVP Info.

– TVP Info jest dzisiaj nie tylko siedliskiem marnego warsztatu, służalczości, propagandy i manipulacji, ale przede wszystkim miejscem, gdzie panuje totalny cynizm i brak jakichkolwiek hamulców moralnych – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Projekt został jednak odrzucony przez Sejm. Donald Tusk nie może się pogodzić z tym, że media wytykają mu jego przeszłość – stwierdził Marcin Jakóbczyk,  prawnik.

– Odpowiadałaby mu sytuacja, która panowała wcześniej, w której oczywiście jedyna narracja jaka była serwowana przez media, była taka sama jak w innych mediach mainstreamowych, czyli stacji, która do tej pory służy totalnej opozycji – zaznaczył Marcin Jakóbczyk.

Ostateczny kształt propozycji Platformy Obywatelskiej poznamy w wakacje podczas konwencji programowej.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj