Protest może pomóc
Treść
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaproponuje taki podział unijnych dotacji dla województw, który w latach 2007-2013 zapewni Małopolsce o 350 mln euro więcej, niż wcześniej zakładano.
Jeśli rząd zatwierdzi ministerialny projekt, więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na inwestycje w szkołach wyższych, na drogach i w kulturze.
Deklarację zmiany sposobu dzielenia unijnych dotacji złożyła wczoraj w Krakowie minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. Nie kryła, że duży wpływ na to miały opinie samorządów, które w większości sprzeciwiły się dotychczasowym kryteriom podziału pieniędzy. Małopolska jako pierwsza ostro zaprotestowała w tej sprawie i po tym proteście ministerstwo przedstawiło trzy warianty podziału pieniędzy. Pierwszy utrzymywał obecne zasady (które dawały Małopolsce 1,09 mld euro), dwa pozostałe modyfikowały kryteria, dzięki czemu w każdym z tych nowych wariantów Małopolska zyskiwała 350 mln euro. Resort opowiedział się w końcu za trzecim wariantem, ale nie z powodu zysków Małopolski, tylko dlatego, że jego zastosowanie prowadzi do najmniejszych różnic (przy przeliczeniu przyznanej dotacji na jednego mieszkańca). Ten wariant uzyskał też rekomendację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ostateczna decyzja należy do rządu, który powinien ją podjąć jeszcze w tym miesiącu.
Grażyna Gęsicka oceniła, że w projektach wojewódzkich programów rozwoju regionalnego zbyt mało pieniędzy rezerwuje się na poprawę konkurencyjności gospodarki. - Ponieważ to samorządy tworzą te programy, w większości przypadków próbują one przeznaczyć jak najwięcej pieniędzy na swoje inwestycje, tymczasem Komisja Europejska wymaga, by więcej środków trafiało do przedsiębiorców - tłumaczyła minister.
Marszałek małopolski Janusz Sepioł wyliczył, że Małopolska w dużym stopniu realizuje ten postulat, bo 34 proc. pieniędzy w naszym regionie ma być przeznaczone na wsparcie rozwoju gospodarki, podczas gdy sugestie Komisji Europejskiej mówią o 40 proc. - Będziemy raczej uzasadniać, że rozbudowa dróg także służy rozwojowi gospodarki, a nie dostosowywać się do wskaźników - dodał marszałek. - Jeśli rzeczywiście Małopolska otrzyma 350 mln euro więcej, to dzięki temu więcej pieniędzy będzie można przeznaczyć na inwestycje na uczelniach, drogach i w kulturze.
(GEG)
Najważniejsze inwestycje planowane do finansowania z unijnych dotacji w latach 2007-2013
Edukacja i nauka: rozbudowa państwowych wyższych szkół zawodowych, bibliotek szkół wyższych w Krakowie (AGH, PK, PAT), budowa Paderevianum II (UJ), Centrum Komputerowego AGH, Centrum Transferu Technologii w Nowym Sączu, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.
Infrastruktura: zakupy autobusów szynowych, drogi wojewódzkie (dojazdy do autostrady A4 i do granicy państwa, parki technologiczne (Skawina) i przemysłowe (Bochnia, Brzesko), centrum kongresowo-wystawiennicze w Krakowie, rozbudowa lotniska w Balicach, centrum kongresowe w Krynicy, rewitalizacja Nowego Sącza, Zakopanego i Tarnowa.
Kultura: Filharmonia Krakowska, Muzeum Lotnictwa, Cricoteka, mediateka "Ogród sztuk", Muzeum Sztuki Współczesnej, odnowa zamku w Wiśniczu, szyb Regis w Wieliczce.
Ochrona zdrowia: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, oddział onkologiczny przy Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie.
Informatyka: Internet szerokopasmowy dla Małopolski. (GEG)
"Dziennik Polski" 2006-05-11
Autor: ab