Prokuratura polska będzie współpracować z prokuraturą unijną?
Treść
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Polski do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej. Dostosowuje ona nasze prawo do unijnych przepisów. Wprowadza między innymi mechanizm wyłaniania kandydatów na prokuratora Prokuratury Europejskiej.
Resort sprawiedliwości przekonuje, że działalność Prokuratury Europejskiej w Polsce zapewni skuteczne, zsynchronizowane i jednolite ściganie przestępstw na szkodę budżetu Unii Europejskiej.
Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja wniosły o odrzucenie projektu. Poseł PiS, Zbigniew Bogucki, argumentował, że przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej narusza naszą suwerenność.
– Suwerennością jest także to, że to do państwa członkowskiego należy wyłączna kompetencja, jeżeli chodzi o ściganie, oskarżanie własnych obywateli i rozliczanie ich w trybie karnym. Dzisiaj państwo wchodząc w ten model, de facto chce oddać kompetencję państwa polskiego organowi zewnętrznemu, który nie podlega demokratycznej kontroli, bo nie ma tam demokratycznej kontroli nad Prokuratorem Europejskim i tymi wszystkimi, którzy są tam delegowani. Trzeba bardzo jasno powiedzieć, że już dzisiaj ten model, to rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie Prokuratury Europejskiej, nie wnosi nic do tego, żeby lepiej ścigać przestępstwa – powiedział Zbigniew Bogucki, poseł PiS.
Polityk zaznaczył, że Polska, która nie jest członkiem Prokuratury Europejskiej ściga skuteczniej przestępstwa finansowe niż dwadzieścia dwa państwa zrzeszone w ramach tej organizacji.
Za projektem opowiedziały się zdecydowanie kluby koalicji rządzącej.
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 9 stycznia 2024
Autor: dj