Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prognoza z Siewiernego tylko na telefon

Treść

Od około roku służby meteorologiczne Wojska Polskiego mają trudności w pozyskiwaniu danych meteo z niektórych lotnisk wojskowych Federacji Rosyjskiej, w tym z lotniska Smoleńsk Siewiernyj. Choć kwestia wymiany tych danych jeszcze wiosną była podnoszona na najwyższym szczeblu wojskowym, to dotąd nie wypracowano systemowego rozwiązania gwarantującego niezawodność ich pozyskiwania. Wojskowi ratują się telefonicznymi monitami do służb meteorologicznych Federacji Rosyjskiej.
- W przypadku braku danych meteorologicznych z lotnisk wojskowych Federacji Rosyjskiej przyjęto zasadę pozyskania ich poprzez Dyżurną Służbę Operacyjną Centrum Operacji Powietrznych, która zwraca się telefonicznie do Dyżurnej Służby Operacyjnej Stanowiska Dowodzenia Sił Powietrznych Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej. Ponadto większość lotów wojskowych statków powietrznych odbywa się na lotniska Federacji Rosyjskiej zapewniające dostęp do danych meteorologicznych w ramach sieci Aeronautical Fixed Telecommunication Network (AFTN) - podkreślił ppłk Robert Kupracz, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych.
Problem pozyskiwania danych meteorologicznych z niektórych lotnisk wojskowych Federacji Rosyjskiej, w tym głównie z lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, pojawił się jesienią 2009 r., kiedy rozformowano tam 103. Gwardyjski Krasnosielski Pułk Lotnictwa Transportowego.
Sprawą jeszcze w październiku ubiegłego roku zainteresowany został Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej na wniosek Oddziału Służby Meteorologicznej Dowództwa Sił Powietrznych. Sprawa trafiła także do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który 12 marca br. skierował do DSP prośbę o określenie oczekiwanych obszarów współpracy Sił Zbrojnych RP z Siłami Zbrojnymi Rosji.
Kilka dni później Oddział Służby Meteorologicznej DSP poinformował, że chodzi o pozyskiwanie danych meteo z lotnisk rosyjskich w ramach współpracy w obszarze geografii wojskowej. Sprawa została podniesiona w Moskwie na spotkaniu szefów Sztabu WP i FR 22-24 marca br., kiedy przedstawiono projekt komunikatu dotyczącego współpracy międzynarodowej między siłami zbrojnymi obu krajów.
Jednak jeszcze 6 i 7 kwietnia br., przed wizytą premiera polskiego rządu w Katyniu, szef OSMDSP musiał prosić w moskiewskim attachacie o dane meteo i numer telefonu na lotnisko w Smoleńsku - bezskutecznie. W efekcie prośba o odpowiednie kontakty i fakt istniejącej potrzeby uzyskania stosownych danych meteo zostały umieszczone w nocie dyplomatycznej.
Do kolejnej próby wypracowania modelu współpracy doszło 24-25 sierpnia br. Wówczas w Polsce z oficjalną roboczą wizytą przebywał gen. armii Nikołaj Makarow, szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Jeszcze przed jego przyjazdem Wojskowa Służba Meteorologiczna zgłosiła propozycję współpracy pomiędzy Polską i Rosją w zakresie meteorologicznego zabezpieczenia lotów. Jak poinformowało "Nasz Dziennik" Dowództwo Sił Powietrznych, chodziło w szczególności o pozyskiwanie danych meteorologicznych z rosyjskich lotnisk (w tym wojskowych) nieobjętych wymianą międzynarodową w formie depesz: METAR, SPECI, SYNOP (obserwacje) i TAF (prognoza), pozyskiwanie wyników obserwacji oraz prognoz z lotnisk, na których zabezpieczenie meteorologiczne nie jest realizowane w sposób ciągły, określenie bezpośredniego kontaktu pomiędzy centralnymi komórkami Służby Meteorologicznej realizującymi zadania meteorologicznego zabezpieczenia lotnictwa i nawiązanie współpracy dwustronnej w dziedzinie meteorologii.
Efekt? - Na chwilę obecną jedynym sposobem pozyskania przez Wojskową Służbę Meteorologiczną danych z lotnisk wojskowych Federacji Rosyjskiej, w tym także z lotniska Smoleńsk - Siewiernyj (o ile nie są one dostępne w sieci AFTN), jest zwrócenie się do Dyżurnej Służby Operacyjnej Stanowiska Dowodzenia Sił Powietrznych Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej poprzez Dyżurną Służbę Operacyjną Centrum Operacji Powietrznych z prośbą o przekazanie tych danych - zaznaczył ppłk Robert Kupracz.
Marcin Austyn
Nasz Dziennik 2010-11-23

Autor: jc