Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prof. A. Jabłoński o dotychczasowych rządach D. Tuska: Więcej jest destrukcji niż konstrukcji, więcej jest zemsty politycznej niż wizji politycznej

Treść

Na przełomie marca i kwietnia nastąpiła zmiana. Po tym entuzjazmie zaczęła dominować zła ocena nad dobrą. Wcześniej było tak, że te dobre oceny równoważyły się ze złymi albo były wyżej. W opinii publicznej mamy stan pewnej akceptacji dla układu rządzącego zarówno w tym wymiarze funkcjonowania sejmowego, jak i rządowego. Czym się charakteryzują te rządy? Więcej jest destrukcji niż konstrukcji, więcej jest pewnej zemsty politycznej niż wizji politycznej, co do której próbowaliby przekonać obywateli rządzący – powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Podczas audycji prof. Arkadiusz Jabłoński ocenił pracę rządu Donalda Tuska.

Na przełomie marca i kwietnia nastąpiła zmiana. Po tym entuzjazmie zaczęła dominować zła ocena nad dobrą. Wcześniej było tak, że te dobre oceny równoważyły się ze złymi albo były wyżej. W opinii publicznej mamy stan pewnej akceptacji dla układu rządzącego zarówno w tym wymiarze funkcjonowania sejmowego, jak i rządowego. Czym się charakteryzują te rządy? Więcej jest destrukcji niż konstrukcji, więcej jest pewnej zemsty politycznej niż wizji politycznej, co do której próbowaliby przekonać obywateli rządzący – mówił prof. Arkadiusz Jabłoński.

Rządzący i koalicja poszła w kierunku kwestii światopoglądowych i ideologicznych.

Jest to destrukcyjny styl uprawiania polityki polegający raczej na negowaniu tego, co poprzednicy zrobili i skupianiu się na kwestiach bardziej światopoglądowych, które mają dodatkowo jeszcze powodować pewne napięcia. Jak chce się wywołać zamęt światopoglądowy, silniejsze pobudzenie emocjonalne elektoratu, to włącza się wtedy różnego rodzaju projekty, jak ten próbujący dekryminalizować aborcję, żeby poruszyć ludzi i prowadzić do pewnej polaryzacji – zaznaczył socjolog.

Możemy się zastanawiać czy ludziom wystarczy bycie przynależnym do frakcji większościowej.

– Czy też prędzej, czy później nie zacznie się upominanie o tę część, którą nazywamy raczej chlebem niż igrzyskami i tym, co nazywamy pewnym rządzeniem bez podziału, a więc jakimś szukaniem tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli – podkreślił gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z prof. Arkadiuszem Jabłońskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 31 lipca 2024

Autor: dj