Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Problemy z elektorami

Treść

Jutro należy się spodziewać decyzji p.o. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Franciszek Gryciuk ma zdecydować, czy zwołać Kolegium Elektorów i tym samym uruchomić procedurę wyboru nowego szefa Instytutu. Jednak jest z tym problem, ponieważ dwie uczelnie nie przedstawiły swoich kandydatów. Jedna z nich już zapowiedziała, że tego nie uczyni.
Mimo upływu terminu do IPN nie wpłynęły zgłoszenia dwóch elektorów, którzy mają przedstawić kandydatów na członków Rady Instytutu. Ta z kolei ma wskazać kandydata na nowego prezesa. - Dotychczas do IPN wpłynęły 24 zgłoszenia elektorów, brakuje dwóch - informuje Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu. Co z pozostałymi zgłoszeniami z Uniwersytetu Opolskiego i Rzeszowskiego? Jak dowiedzieliśmy się na UR, Rada Wydziału Socjologiczno-Historycznego ma dokonać wyboru elektora dopiero jutro. Wcześniej, jak usłyszeliśmy w biurze prasowym uniwersytetu, Rada nie zamierzała nikogo wyłonić. Natomiast nie zgłosi w ogóle elektora Uniwersytet Opolski. - Sprawa była omawiana na radzie wydziału, ale nie było chętnych - wyjaśnia rzecznik prasowy UO Marcin Miga. Dlatego postanowiono, że uczelnia nie przedstawi swojego kandydata. Zgodnie z przepisami pierwsze posiedzenie Kolegium Elektorów ma być zwołane "nie później niż w terminie 7 dni od przekazania przez ostatnią z rad (wydziałów) informacji o wyborze jej przedstawiciela do zgromadzenia". Jednak IPN nie wie do końca, jak interpretować ten zapis. Nadal rozważana jest kwestia, czy można zwołać zgromadzenie, gdy nie zgłoszono wszystkich 27 elektorów.
Gdyby się jednak okazało, że IPN nie zdecyduje się na zwołanie kolegium, wówczas, zgodnie z ustawą, sprawa trafia do parlamentu. - Zostaje droga sejmowa powołania Rady IPN - wskazuje Arseniuk. - Ta sytuacja pokazuje, że ta nowelizacja autorstwa PO jest kompletnym legislacyjnym bublem - ocenia poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). - Wychodzą kolejne błędne rozwiązania i widać intencje Platformy, która po prostu chce paraliżu organizacyjnego IPN - dodaje.
ZB
Nasz Dziennik 2010-12-01

Autor: jc