Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Próba łamania sumień

Treść

Pierwszy raz od 12 lat przebywał z wizytą w Polsce specjalny sprawozdawca ONZ. Anand Grover, "niezależny" ekspert powołany do monitorowania, badania i sporządzania raportów na temat przestrzegania praw człowieka, podczas tygodniowego analizowania sytuacji w naszym kraju doszedł do przekonania, że największy problem mamy z odmawianiem przez lekarzy aborcji.

Podczas swej wizyty w Polsce Anand Grover miał zwracać uwagę na takie kwestie, jak dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza na wsi. Interesowała go też opieka psychiatryczna w więzieniach i sytuacja chorych na AIDS. Miał także zbadać obszar zdrowia prokreacyjnego. Jednak patrząc na raport końcowy wysłannika ONZ, można wnioskować, że frapowało go w głównej mierze to, czy Polki mają nieograniczony dostęp do aborcji i czy lekarze ginekolodzy odmawiają jej przeprowadzania, powołując się na klauzulę sumienia. - Z niepokojem odnotowuję relacje o stronach [internetowych - przyp. red.] nienależących do administracji państwowej, które ingerują w dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji - powiedział wczoraj Grover. - Należy stwierdzić, że państwo zobowiązane jest do uniemożliwienia ingerencji stron nienależących do administracji państwowej w dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji. Państwo zobowiązane jest do stworzenia systemu gwarantującego wszystkim kobietom prawa do legalnych i bezpiecznych aborcji - zalecał.
Według Grovera, możliwość "skorzystania z aborcji" przez kobietę nie zależy od jej legalności bądź nielegalności. Na dostęp do "bezpiecznej aborcji" wpływa jego zdaniem kryminalizacja tej procedury. - Ze szczególnym niepokojem odnotowuję liczne relacje i osobiste oświadczenia kobiet stwierdzających, że lekarze powołujący się na klauzulę sumienia odmawiają wykonania legalnych aborcji. Jeśli pracownicy służby zdrowia nie promują i nie chronią podstawowego prawa człowieka, zgodnie z nadrzędną zasadą państwo zobowiązane jest prawnie do zapewnienia możliwości korzystania z praw człowieka bez barier biurokratycznych opóźnień - twierdził Grover.
- Spotkałem się z panem Groverem - przyznaje Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. - Ale nie rozmawialiśmy ani o dostępie Polek do aborcji, ani o dostępie do antykoncepcji. Jestem zaskoczony, że te aspekty znalazły się w jego raporcie. Mówiliśmy o ogólnym dostępie do służby zdrowia w Polsce, o jej kondycji - podkreśla zaskoczony.
Anand Grover jest praktykującym prawnikiem w Wysokim Trybunale w Bombaju oraz w Sądzie Najwyższym Indii, na prośbę tego kraju autorem projektu ustawy dotyczącej HIV. Raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ma zostać przedstawiony w marcu 2010 roku na sesji Rady Praw Człowieka.
Izabela Borańska
"Nasz Dziennik" 2009-05-12

Autor: wa

Tagi: onz