Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydencja według PiS

Treść

Przyszła perspektywa budżetowa, wspólna polityka rolna i energetyczna, polityka prorodzinna, relacje Unia Europejska - Wschód, rozszerzenie Unii, obrona chrześcijan w świecie i sięgnięcie do nauki Jana Pawła II - to główne kwestie, które według Prawa i Sprawiedliwości Polska powinna podjąć podczas swojej półrocznej prezydencji w Unii Europejskiej. Rząd ma w planach ponowne przedyskutowanie podczas dzisiejszego posiedzenia informacji w sprawie stanu przygotowań do objęcia przywództwa. Przewodnictwo w UE obejmiemy od lipca.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości dotychczasowe plany rządu PO - PSL odnośnie do przewodnictwa w Unii Europejskiej ocenili jako mało klarowne i mało konkretne. Opozycja do najważniejszych zadań polskiej prezydencji zaliczyła pracę nad przyszłorocznym budżetem Unii Europejskiej, rozwój wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki energetycznej, politykę prorodzinną, relacje Unii Europejskiej ze Wschodem oraz krajami Południa, sprawy wewnętrzne Unii - m.in. rozszerzenie strefy Schengen na Bułgarię i Rumunię, rozszerzenie Unii Europejskiej, a także obronę prześladowanych chrześcijan i sięgnięcie do nauki Jana Pawła II. - Jeśli chodzi o politykę w sferze budżetowej, to nam zależy przede wszystkim na podtrzymaniu wspólnej polityki rolnej i podtrzymaniu polityki spójności. Są dzisiaj tendencje, aby te dwie polityki ograniczać, zepchnąć je na drugi plan. One były fundamentem polityki europejskiej, polityki integracji europejskiej przez dłuższy czas i w żadnym razie nie powinny być podważane - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Podkreślał, że postulat podtrzymania wspólnej polityki rolnej oznacza, iż zgodnie z traktatem akcesyjnym musi nastąpić zrównanie dopłat, od 2013 roku, dla naszych rolników z dopłatami, jakie otrzymują rolnicy w państwach Europy Zachodniej. Prezes PiS zaznaczył, że w kwestii wspólnej polityki energetycznej chodzi o to, aby solidarność energetyczna nie pozostawała jedynie na papierze, ale znalazła odzwierciedlenie w realiach - budowie systemu zapasów energii, połączeń, a także wspólnego stanowiska wobec działań rosyjskiego Gazpromu i przestrzegania przez tę firmę przepisów.
W dziedzinie polityki prorodzinnej - w obliczu wyludniającej się Europy - należałoby położyć nacisk, według Kaczyńskiego, przede wszystkim na wsparcie rodziny, również finansowe. PiS opowiada się także za wsparciem rozszerzenia Unii Europejskiej. - Chorwacja powinna być sfinalizowana. Jest kwestia Islandii. Na pewno trzeba podjąć sprawę kilku państw - pięciu państw Bałkanów Zachodnich - mówił prezes PiS. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że naszym moralnym obowiązkiem jest również postawienie na forum Unii Europejskiej sprawy prześladowania chrześcijan, którzy - jak zaznaczył - są obecnie najbardziej nasilone. O priorytetach polskiej prezydencji rząd będzie dyskutował na dzisiejszym posiedzeniu. Rada Ministrów ponownie zapozna się z informacją w sprawie przygotowań do prezydencji w Unii Europejskiej. O programie prezydencji rząd debatował już w połowie marca. W dokumencie dyskutowanym w marcu zapisano szereg ogólników. Między innymi, iż podczas prezydencji Polska będzie dążyć do "wprowadzenia Unii Europejskiej na tory rozwoju gospodarczo-politycznego" i skupi się na trzech priorytetach: "integracji europejskiej jako źródle wzrostu", "bezpiecznej Europie" oraz "Europie korzystającej na otwartości".
W odniesieniu do wspólnej polityki rolnej zapisano, że powinna ona "zapewnić większą orientację na rynek, uwzględniać dobra publiczne, w tym bezpieczeństwo żywnościowe i wielofunkcyjny rozwój". Założono również działania na rzecz wzmocnienia zdolności wojskowych i cywilnych UE, a także wsparcie dla rozszerzenia Unii Europejskiej i wzmożenie współpracy z sąsiadami spoza UE, w tym w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Informacja o priorytetach polskiej prezydencji zostanie jeszcze przedstawiona w Sejmie i Senacie.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2011-05-31

Autor: jc