Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prąd z metanu

Treść

Metan wydzielający się ze złóż węgla kopalni "Mysłowice-Wesoła", dotychczas wykorzystywany jedynie częściowo do wytwarzania ciepła, teraz posłuży również do produkcji prądu. Wkrótce ruszy służąca do tego instalacja wybudowana kosztem 11,5 mln złotych. Moc elektryczna elektrociepłowni to ponad 2,8 megawata, moc cieplna - blisko 3 megawaty.
Elektrociepłownię opartą na metanie pozyskanym w kopalni stworzył Zakład Energetyki Cieplnej należący do grupy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). To pierwsza taka instalacja w grupie KHW - jej oficjalne otwarcie zaplanowano na przyszły tydzień. Podobne pracują już w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Kompanii Węglowej.
Ciepło uzyskane z metanu w całości zaspokaja potrzeby cieplne kopalni i pobliskiego osiedla, natomiast prąd zaspokoi ok. 10 proc. rocznego zapotrzebowania kopalni. Przedstawiciele KHW przekonują, że przyniesie to wymierne oszczędności w kosztach energii elektrycznej.
Inwestycja jest również przyjazna środowisku, bo mniej metanu trafi do atmosfery. Potencjał cieplarniany metanu jest 21-krotnie większy niż dwutlenku węgla, dlatego jest on znacznie bardziej szkodliwy dla klimatu od CO2.
Metan jest gazem towarzyszącym złożom węgla. Tylko w 4 polskich kopalniach nie ma tego gazu. W 15 obowiązuje najwyższa, czwarta kategoria zagrożenia metanowego.
W ubiegłym roku w kopalniach wydzieliło się 855,7 mln m sześc. metanu (w 2008 r. było to ok. 881 mln m sześc.), czyli średnio ponad 1,6 tys. m sześc. na minutę. Z tego mniej niż jedna trzecia (259,8 mln m sześc.) trafiła do instalacji odmetanowania. Większość metanu z kopalń jest wyprowadzona do atmosfery drogą wentylacyjną.
PPT, PAP
Nasz Dziennik 2010-03-18

Autor: jc