Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Praca ubezpieczona

Treść

Porozumienie ZUS z jego niemieckim odpowiednikiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz jego niemiecki odpowiednik - Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung - Ausland (DVKA) nareszcie porozumiały się w kwestii ubezpieczenia społecznego pracujących tam Polaków.

Jak szacuje ZUS, w mijającym roku tylko z Małopolski do Niemiec, zostało oddelegowanych kilkanaście tysięcy osób. Do niedawna kwestie ich ubezpieczenia społecznego nie były określone i budziły wiele kontrowersji. Choć unijne przepisy regulują większość spraw, związanych z ubezpieczeniem pracowników, oddelegowanych do pracy w innych krajach wspólnoty, zasady te muszą zostać sprecyzowane i zatwierdzone w umowach dwustronnych. Tymczasem umowę polsko-niemiecką w tej sprawie podpisano dopiero teraz.

Pracownik skierowany do wykonywania pracy na terytorium Niemiec w zakresie ubezpieczeń społecznych podlega nadal ustawodawstwu polskiemu. Oznacza to - jak wyjaśnia Łukasz Sroka, rzecznik krakowskiego oddziału ZUS - że składki na jego ubezpieczenie społeczne będą odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak przewidywany okres wykonywania tej pracy nie powinien przekroczyć 12 miesięcy.

Jeśli jednak z niemożliwych do przewidzenia wcześniej przyczyn praca w Niemczech przedłuża się, wówczas pracownik oddelegowany może nadal podlegać ubezpieczeniu według naszych zasad, jednak nie dłużej niż kolejne 12 miesięcy.

Natomiast w przypadku delegowania pracownika za granicę na dłuższy okres niż 24 miesiące jest możliwe dalsze stosowanie polskich przepisów ubezpieczeniowych, ale jedynie w trybie wyjątkowym, na który muszą zgodzić się obydwa państwa.

DVKA będzie zatem wyrażać zgodę na tryb wyjątkowy wobec Polaków, ale muszą oni spełnić następujące warunki: przed swoim czasowym delegowaniem do Niemiec pracować krócej niż 2 miesiące u pracodawcy wysyłającego; pracodawca ten osiąga w Polsce co najmniej 50 procent wszystkich swoich obrotów.

Jeśli firma niespełniająca opisywanych warunków zechce jednak oddelegować swych pracowników na dłużej niż 24 miesiące, powinna ubezpieczać ich w Niemczech. (DSF)

"Dziennik Polski" 2005-11-24

Autor: ab