Pozwólmy wreszcie lekarzom na godne wykonywanie zawodu
Treść
Trudno komentować słowa człowieka, którego kilkunastoletnia "działalność" doprowadziła do dramatycznego spadku poziomu zaufania pacjentów do lekarzy.
Studia medyczne trwają 6 lat plus jeden rok stażu (tutaj obowiązkowe zdanie Lekarskiego Egzaminu Państwowego). Tak więc po 7 latach młody adept sztuki medycznej rozpoczyna swoją drogę zawodową, a w tym czasie inżynier czy prawnik już co najmniej od 2-3 lat pracuje. Jeżeli mamy porównywać zarobki, to tylko tak. Jestem przekonany, że wypadnie to zdecydowanie na korzyść innych zawodów, gdyż zarobki są tam znacznie wyższe od lekarskich.
Nie słyszałem o tym, by lekarze walczyli o ograniczenie koszyka świadczeń, który nie może ujrzeć światła dziennego od kilku już ekip rządzących (różnych opcji).
Pan Sandauer wymienia słabe punkty naszej opieki zdrowotnej i trudno się z nim nie zgodzić, tyle tylko, że za te słabości absolutnie nie są odpowiedzialni lekarze. Pozwólmy wreszcie lekarzom na spokojne, godne wykonywanie zawodu, a nie żądajmy od nich recepty na uzdrowienie opieki zdrowotnej. My nie jesteśmy od tego; adresatem tych postulatów są ludzie u sterów władzy, których zarobki są nieporównywalne z naszymi, a odpowiedzialność wobec narodu - żadna, co obserwujemy na co dzień. To stwierdzenie dotyczy praktycznie wszystkich rządzących dotychczas ekip.
Daleki jestem od wysuwania żądań, by tu i teraz środki przeznaczone na opiekę zdrowotną osiągnęły pułap krajów z tzw. starej Unii, ale jeżeli lekarze z miejscowości przyległych do Czech i Słowacji rano udają się do pracy za miedzę i pracując zgodnie z wymogami Unii 7-8 godzin, zarabiają ponad dwa razy więcej niż u nas, to tak dalej nie może być. Powiem więcej: przy tym poziomie finansowania opieki zdrowotnej w Polsce i zarobkach ludzi, którzy ją świadczą (nie tylko lekarzy, także pielęgniarek, personelu pomocniczego itd.) poziom tych usług to absolutne mistrzostwo świata. Jeżeli to stwierdzenie wywołuje u kogoś niedowierzanie i uśmieszki, proponuję rozmowę z uczestnikami kongresów i sympozjów medycznych o zasięgu europejskim i światowym; może to wreszcie przekona ludzi pokroju pana Sandauera.
Dr JACEK TĘTNOWSKI , "Dziennik Polski" 2007-05-16
sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie
Autor: ea