Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pozwolenie bez raportu?

Treść

Naukowcy i organizacje ekologiczne sprzeciwiają się takiej modernizacji kolejki na Kasprowy Wierch, która zwiększałaby jej przepustowość. Żądają, by przed wydaniem pozwolenia na budowę został opracowany raport oddziaływania na środowisko.

- Jeśli w tym przypadku taki raport ma być niepotrzebny, to otworzy się furtka do inwestowania bez ograniczeń w innych obszarach chronionych, o mniejszym znaczeniu - mówił wczoraj w Krakowie prof. Zbigniew Mirek z Instytutu Botaniki PAN, wieloletni przewodniczący Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego zdaniem przed rozpoczęciem inwestycji konieczne jest zbadanie, jaki będzie miała ona wpływ na unikatowy obszar Tatr.

Prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN przypomniał, że już w styczniu tego roku Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody, której jest przewodniczącym, sygnalizowała ten problem. - Pozwolenie na budowę bez raportu oddziaływania na środowisko będzie wydane z rażącym naruszeniem prawa - stwierdził prof. Okarma.

Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przyznał, że wszystko wskazuje na to, że pozwolenie na budowę zostanie wydane bez konieczności przedstawienia raportu. - Uważamy, że taki raport jest potrzebny, ale z drugiej strony warto teraz postawić warunki inwestorowi, gdy jeszcze tego pozwolenia nie dostał - mówił dyrektor TPN. Z tego powodu dyrekcja parku chce zgodzić się, by w okresie zimowym przepustowość wzrosła ze 180 do 360 osób na godzinę, a latem została utrzymana na obecnym poziomie.

- Według wszelkich zleconych przez nas ocen nie zagrażamy Kasprowemu w żadnym stopniu - twierdzi prezes PKL Jerzy Laszczyk. - Porozumienie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zakłada, że w zimie przepustowość kolejki wynosiłaby 360 osób na godzinę, a w lecie byłaby zwiększana tylko po uzyskaniu pewności, że liczba ludzi na Kasprowym i okolicznych szlakach będzie bezpieczna dla przyrody. Ruch turystyczny będzie dokładnie monitorowany i jestem przekonany, że Kasprowy Wierch będzie najlepiej zabezpieczonym pod względem przyrodniczym rejonem Tatr. (GEG, KOV)

żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-25

Autor: mj