Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Posłowie po raz kolejny skierowali nowelizację ustawy Prawo wodne do komisji

Treść

Sejm rozpatrzył projekt tzw. ustawy ściekowej. Posłowie ponownie skierowali go do sejmowych komisji: gospodarki morskiej, ochrony środowiska oraz samorządu terytorialnego.

Rządowy projekt o zmianie ustawy Prawo wodne wdraża unijną dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Ustawa powinna być wdrożona w pełni do 31 grudnia 2015 r., kiedy upływał okres przejściowy. Tak się jednak nie stało.

– Na dzień upływu terminu derogacji dyrektywy ściekowej było wykonanych 31 proc. niezbędnych urządzeń. To był ten termin ostateczny – mówiła sprawozdawca, Anna Paluch, poseł PiS.

Przeciwko Polsce toczy się obecnie postępowanie o uchybienie zobowiązaniom dyrektywy ściekowej. Procedurą naruszeniową objętych jest blisko 1300 aglomeracji ujętych w piątej aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ściegów Komunalnych. Jak podkreślił wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, w 2021 roku 847 aglomeracji już spełniało warunki, natomiast 677 w dalszym ciągu nie dostosowało się do norm.

– W ramach realizacji polityki ściekowej po raz pierwszy uzyskaliśmy dodatni wynik, jeśli chodzi o aglomeracje, które spełniają normy w zakresie polityki ściekowej, w stosunku do tych, które nie spełniają norm – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk.

W Polsce stopień realizacji wdrażania dyrektywy ściekowej dokumentuje Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych i jego aktualizacje. Szóstą aktualizację Rada Ministrów przyjęła na początku maja. Zawiera ona listę zadań do realizacji zaplanowanych przez samorządy do 2027 roku.

– Całość kwoty, którą oszacowaliśmy na podstawie szóstej aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, zakłada inwestycje na poziomie 13,5 mld złotych. W tym obszarze przygotowaliśmy odpowiednie programy, które mają za zadanie wspierać gminy w realizacji tych zadań – podsumował Marek Gróbarczyk.

Dzięki Programowi Oczyszczania Ścieków Komunalnych polskie aglomeracje zostaną wyposażone w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 9

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: Prawo wodne Sejm