Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomoc ofiarom wymaga zmian w prawie

Treść

Tworzeniem systemu pomocy dla ofiar przestępstw ma się zająć Departament Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jego powołanie zapowiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. Aby funkcjonował sprawnie, konieczne będzie przyjęcie stosownych regulacji prawnych, np. tych projektowanych jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Jednostka ma się zająć tworzeniem efektywnego systemu pomocy dla osób, które padły ofiarą przestępstw, zarówno od strony finansowej, psychologicznej, jak i organizacyjnej. Ma też reagować na stwierdzone systemowe naruszanie tych praw, np. zbyt długie stosowanie tymczasowego aresztu. - Jestem całkowicie przekonany, że nowy departament będzie prowadzić w tym zakresie spójną politykę, będzie koordynatorem dla całego wymiaru sprawiedliwości - powiedział wczoraj minister Krzysztof Kwiatkowski.
- Samego powołania departamentu nie uważam za błąd - ocenia poseł Beata Kempa (PiS), była wiceminister sprawiedliwości. Zwraca jednak uwagę, że aby skutecznie pomagać ofiarom przestępstw, konieczne będą nowe regulacje prawne. Kempa dodaje, że takie projekty były przygotowane za rządów PiS i można je teraz wykorzystać. - Jeżeli departament chce te rozwiązania zacząć opracowywać od nowa, to potrwa i nie starczy kadencji. I nadal te ofiary będą bez pomocy - konkluduje.
W ostatnim czasie Polska wraz z Hiszpanią przedstawiają na forum unijnym nową inicjatywę, tzw. Europejski Nakaz Ochrony. Jak tłumaczył Kwiatkowski, ma on za zadanie wzmocnić pozycję ofiar przestępstw wyjeżdżających do innych krajów Unii, by nie były one narażone na krzywdy ze strony swoich oprawców po przekroczeniu granic. Chodzi m.in. o zakaz kontaktowania się sprawcy z ofiarą czy zakaz opuszczania kraju.
Również wczoraj minister sprawiedliwości poinformował, że odwołał prokuratora rejonowego w Bartoszycach w związku z uchybieniami, do jakich doszło w śledztwie dotyczącym molestowania 6-letniej dziewczynki. - W toku tego postępowania doszło do szeregu nieprawidłowości zarówno ze strony prokuratora referenta, jak i prokuratorów sprawujących bezpośredni oraz zwierzchni nadzór służbowy nad postępowaniem - mówił Krzysztof Kwiatkowski. Minister polecił także wszcząć postępowania służbowe wobec prokuratora referenta prowadzącego postępowanie i jego przełożonych. - Zawszę tę kategorię przestępstw, w których ofiarami mogą być dzieci, będziemy traktować w sposób absolutnie wyjątkowy - zapewnił minister.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-11-26

Autor: wa