Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pomoc dla rolników

Treść

Przypominamy o pomocy dla rolników, którzy mogą wnioskować o dopłaty do nawozów. Rządowe wsparcie obejmuje również producentów jabłek deserowych.

Silne rolnictwo to gwarancja długoletniego bezpieczeństwa żywnościowego. Dzisiaj, przez rosnące koszty produkcji, rolnictwo znajduje się na granicy opłacalności. W związku z tym polski rząd zapowiedział dopłaty do nawozów – mówił Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Polscy rolnicy otrzymają wsparcie w wysokości prawie 4 mld złotych. Jest to wsparcie krajowe. Dzięki temu do trwałych użytków zielonych będzie dopłata 80 zł do ha, a do gruntów ornych 500 zł do hektara – wyjaśnił wicemin. Norbert Kaczmarczyk.

Rozpoczęcie programu dopłat uzależnione było od decyzji Komisji Europejskiej. Bruksela długo zwlekała z akceptacją polskiego wniosku, który został złożony 20 marca 2022 roku. Najpierw brukselscy urzędnicy zasugerowali, by polski rząd udzielił rolnikom „pomocy de minimis”. Teraz gdy zgoda już jest, w dużej mierze terminy siewów nawozów są już za nami – poinformowała dr Gabriela Masłowska, poseł PiS i ekonomista.

– Rolnicy wzięli pod uwagę, że rząd rozważa wsparcie z własnego budżetu zakupu nawozów, w związku z tym dokonywali zakupu nawozów w nadziei, że otrzymają wsparcie – wyjaśniła dr Gabriela Masłowska.

Wnioski o dopłaty można składać we właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania, biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin został wydłużony do 31 maja 2022 roku.

– Wniosek wraz z załącznikiem w wersji papierowej powinien zostać złożony do biura powiatowego. Jeżeli chodzi o załącznik w postaci duplikatu bądź kopii faktury, również musi być dołączony do wniosku – powiedział Paweł Hawrylewicz, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych ARiMR.

Faktura musi pochodzić z okresu od 1 września ub.r. do 15 maja 2022 roku.

– Jeśli chodzi o temat dopłat do nawozów, moim zdaniem jest to miarodajna pomoc. O tyle spóźniona, że była zapowiadana wcześniej – ocenił Marek Siniło, zastępca prezesa Podlaskiej Izby Rolniczej.

Trudny sezon jest za sadownikami produkującymi jabłka deserowe. Sytuacja polityczna sprawiła, że stracili rynki zbytu. Jabłka były eksportowane głównie na Wschód, a Białoruś wprowadziła embargo na żywność z Unii Europejskiej. Rząd jednak zapowiedział pomoc i rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 30 gr do kg jabłek.

– To jest do 200 tys. ton, dlatego jest to niezwykle istotne w kontekście problemu z jabłkiem deserowym. Zdjęcie ich z rynku i dopłata do jabłek deserowych ma powodować opłacalność produkcji dla producentów – wyjaśnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Żaden inny europejski kraj nie stosuje takich rozwiązań. Te programy są pionierskie – podkreślił Marek Siniło.

– To są nowatorskie posunięcia, nie tylko w tym roku. Patrząc wstecz, rolnicy otrzymali duże dofinansowanie podczas klęski suszy – przypomniał zastępca prezesa Podlaskiej Izby Rolniczej.

Wcześniej w odpowiedzi na rosnącą inflację rząd wprowadził Tarczę Antyinflacyjną 1.0 i 2.0. Całkowicie zniesiona została akcyza na paliwo, a podatek VAT zmniejszony został do 8 procent. Cenę nawozów obniżono poprzez wprowadzenie zerowej stawki VAT. Obecne formy wsparcia polskich rolników to odpowiedź na niestabilną sytuację rynkową wywołaną wojną na Ukrainie.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 3

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj