Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polski rząd proponuje rozwiązania mające wzmocnić europejską gospodarkę

Treść

Premier Mateusz Morawiecki proponuje rozwiązania, które pozwolą wzmocnić europejską gospodarkę. Szef polskiego rządu apeluje o likwidację rajów podatkowych. Chce też nałożenia podatków na międzynarodowe korporacje, funkcjonujące na Starym Kontynencie.

Rządowa tarcza antykryzysowa jest dostępna dla przedsiębiorców od blisko tygodnia. Jej głównym celem jest ochrona jak największej liczby miejsc pracy.

– Na dzisiaj 200 tys. firm w Polsce już złożyło wniosek do odpowiednich instytucji. Już te wnioski są rozpatrywane – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zastępca rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Jacek Cieplak podkreślił, że tarcza jest konieczna. Biurokracja związana ze składaniem wniosków powinna być jednak ograniczona do minimum.

– My też cały czas postulowaliśmy o to, by zwiększyć pomoc, żeby np. zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne objęły cały sektor MŚP, czyli wszystkie firmy – mikro, małe i średnie – powiedział Jacek Cieplak.

Nowe propozycje dla przedsiębiorców mają być gotowe do końca tygodnia. Analizowana jest też skuteczność wprowadzonych już rozwiązań – wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Ewaluujemy na bieżąco te instrumenty, które już są na rynku i wspólnie z pracodawcami pracujemy nad kolejnymi – oświadczyła min. Jadwiga Emilewicz.

Konieczne są jednak również działania na poziomie europejskim. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o postulatach, które Polska formułuje od lat, a które wzmocnią budżet unijny.

– Podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego, podatek od transakcji finansowych, podatek od jednolitego rynku, podatek o wielkich międzynarodowych korporacji, a przede wszystkim likwidacja rajów podatkowych – wyliczał premier Mateusz Morawiecki.

Te rozwiązania mogłyby zapewnić dziesiątki miliardów euro nowych wpływów rocznie. Pieniądze nie pochodziłby jednak z kieszeni zwykłych obywateli – powiedział ekonomista dr Marcin Kędzierski.

– Jeżeli premier mówił o tym, że potrzebujemy większego wsparcia finansowego z Brukseli, to tak naprawdę mówił, że dzisiaj walkę z rajami podatkowymi czy z globalnymi koncernami technologicznymi może podjęć nie polski rząd, ale Unia Europejska – wskazał dr Marcin Kędzierski.

Przez przyzwolenie poszczególnych państw unijnych na funkcjonowanie rajów podatkowych tracą zwykli obywatele. Setki miliardów euro wypływają też przez lukę VAT-owską, którą Polsce udało się ograniczyć.

Odpowiedzialni liderzy europejscy powinni przychylić się do propozycji premiera Morawieckiego – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

– Od nich wiele zależy, żeby te potężne kwoty zatrzymać, żeby one zostały skierowane na taki system solidaryzmu społecznego, na – można powiedzieć – zabezpieczenie ludzi, szczególnie tych, którzy są biedniejsi – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.

Do wprowadzenia zmian zaproponowanych przez premiera konieczna jest zgoda wszystkich państw członkowskich.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 6 kwietnia 2020

Autor: mj

Tagi: gospodarka rząd