Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polski rząd planuje 20 mln szczepień w pierwszej połowie roku

Treść

20 milionów szczepień do końca czerwca – to plan polskiego rządu w walce z koronawirusem. Mają w tym pomóc nowe rozwiązania, m.in. szczepienia w aptekach.

Szczepienia zaczęły się od grup najbardziej narażonych na zachorowanie. Mowa tu o  pracownikach szpitali i przychodni. Ze szczepień obecnie korzystać mogą seniorzy.

– Cieszę się, że do tego dnia, do tego momentu zaszczepiliśmy już ponad 4 miliony osób powyżej 61 roku życia – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Do końca czerwca takich szczepień ma być wykonanych 20 milionów. Z pewnością w osiągnięciu tego celu nie pomógł chaos związany z awarią systemu.

– Błąd systemu polegał m.in. na tym, że osoby powyżej 40 roku życia, które zarejestrowały się wcześniej (w styczniu, lutym czy marcu), jako osoby gotowe do szczepienia na terminy majowe, system zaczął proponować im terminy kwietniowe – wyjaśnił Michał Dworczyk szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

System działa już bez zarzutów – mówił pełnomocnik rządu ds. szczepień. Celem jest uzupełnienie luk w grafiku szczepień, co pozwoli przyspieszyć podanie dawek preparatu dla seniorów.

– Chcemy przesunąć wszystkie osoby powyżej 60 roku życia, które dziś mają wyznaczone terminy na maj, na kwiecień. Chcielibyśmy, żeby do końca kwietnia wszystkie osoby powyżej 60 roku życia zostały zaszczepione – zaznaczył Michał Dworczyk.

Polacy jak i cały świat czekają na powrót do przedpandemicznej normalności. Wciąż w ograniczonym stopniu funkcjonuje gospodarka, wiele firm dotknął lockdown, musimy chodzić w maseczkach i ograniczać kontakty. Dlatego w realizacji celu zaszczepienia społeczeństwa mają pomóc punkty apteczne.

– Apteki są przygotowane do prowadzenia szczepień. Bardzo duża część aptek w Polsce posiada już przygotowany projekt konsultacji, nadal nie są to wszystkie apteki, ale duża część poszła już z duchem tego, co się mówiło. My o tym projekcie mówimy już od kilku lat – podkreślił dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji, sekretarz generalny Europejskich Związków Zawodowych Pracowników Zatrudnionych w Aptekach.

Nie chodzi tu jedynie o szczepienia przeciw COVID-19, ale także np. przeciw grypie. Dostępność punktów szczepień musi iść jednak w parze z odpowiednią liczbą dostarczanych szczepionek, a to nie zależy już od zagranicznych podmiotów.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 3

Autor: mj

Tagi: koronawirus szczepienia