Polska - Chorwacja 78:82

Polscy koszykarze przegrali wczoraj w Łodzi z Chorwacją 78:82 w pierwszym z cyklu dziewięciu spotkań poprzedzających mistrzostwa Europy, które we wrześniu odbędą się w naszym kraju. W kadrze zadebiutował David Logan i z 16 punktami na koncie był najskuteczniejszym graczem w drużynie prowadzonej przez Muli Katzurina.

Logan wyszedł na parkiet w pierwszej piątce, podobnie jak nasz jedynak w NBA Marcin Gortat. Po dość nerwowym początku zza linii 6,25 m trafił Szymon Szewczyk i Polska objęła prowadzenie 3:0. Kolejne minuty należały jednak do Chorwatów, jednej z czołowych ekip europejskich. Biało-Czerwoni mieli gigantyczne problemy z upilnowaniem rewelacyjnego Roko-Leni Ukicia, który z łatwością mijał obrońców, wychodził na czyste pozycje i trafiał. Tylko w inauguracyjnej odsłonie rzucił aż 12 punktów, będąc postacią numer jeden na boisku. Po naszej stronie z wielką ambicją i sercem grał Logan, bardzo często dostrzegany przez kolegów. Katzurin chciał, by jak najlepiej zgrał się z partnerami i pierwszy raz ściągnął go z parkietu dopiero w połowie trzeciej kwarty. Ogółem Amerykanin z polskim paszportem zdobył 16 punktów, zaliczył też siedem asyst. Był wyróżniającą się postacią, na pewno najaktywniejszym naszym zawodnikiem w ataku. Zaliczył udany debiut.
Najsłabsza w wykonaniu Polaków była druga kwarta, w której Chorwaci zdominowali Biało-Czerwonych. Na szczęście ci nie poddali się i w kolejnej odsłonie podjęli ostrą walkę. I co najważniejsze - skuteczną. Kilka efektownych akcji przeprowadził Gortat, nasi zaczęli agresywnie bronić, w efekcie błyskawicznie odrobili straty. Mecz zrobił się niezwykle wyrównany, żadna ze stron nie była w stanie zyskać większej przewagi. Kiedy przy stanie 64:64 za trzy trafił Łukasz Koszarek, zapachniało niespodzianką. Niestety, doświadczeni, dobrze rozumiejący się i zgrani Chorwaci nie dali się już zaskoczyć, umiejętnie rozegrali końcówkę i przechylili szalę na swoją stronę.
Mimo porażki nasi zasłużyli na ciepłe słowa, bo pokazali sporo dobrej koszykówki. Dziś będą mogli zrewanżować się rywalom, choć oczywiście na tym etapie przygotowań wyniki nie są najważniejsze. Na razie trwa budowanie fundamentów pod optymalną formę, przewidzianą na wrzesień.
Polska - Chorwacja 78:82 (22:22, 19:26, 16:11, 21:23). Polska: Logan 16, Szewczyk 12, Gortat 11, Ignerski 8, Szubarga 3 oraz Koszarek 10, Dylewicz 7, Wójcik 5, Chyliński 3, Witka 3, Kitzinger 0.