Polscy szczypiorniści awansowali do mistrzostw Europy

Już po kilku minutach pojedynku w Kielcach stało się jasne, że polscy piłkarze ręczni pokonają Rumunię i - co za tym idzie - zagrają w finałach przyszłorocznych mistrzostw Europy. Tak oczywiście się stało, nasi rozbili rywali aż 34:22 i zajęli drugie miejsce w grupie 1. eliminacji. Na pierwszym uplasowali się Szwedzi.
Przed sobotnim pojedynkiem nasi do pełni szczęścia potrzebowali remisu. W piłce ręcznej nie ma jednak miejsca na kalkulacje, trzeba zawsze grać o zwycięstwo, zresztą leży to w naturze Biało-Czerwonych. Rumuni teoretycznie mogli jeszcze Polaków w tabeli wyprzedzić, także pierwszy, zdecydowanie wygrany przez nich pojedynek nakazywał lekką ostrożność. Nasi o tym wiedzieli, wyszli na parkiet szalenie zmotywowani, naładowani energią, sportową złością i błyskawicznie narzucili gościom własne warunki gry. Przez kilka pierwszych minut Rumuni zdawali się kompletnie nie wiedzieć, co się dzieje, nie potrafili przedrzeć się przez szczelną polską obronę, a jak już im się ta sztuka udawała, na drodze stawał kapitalnie dysponowany Sławomir Szmal. Nasz bramkarz bronił fantastycznie, co dodawało kolegom skrzydeł. Już w piątej minucie, po trafieniu Bartosza Jureckiego, było 3:0, siedem minut później, po bramce Patryka Kuchczyńskiego, 8:2! Rumuni wyglądali na załamanych i kompletnie bezradnych, dość powiedzieć, że przez ponad 20 minut tylko trzykrotnie (!) pokonali Szmala. A Polacy, niesieni dopingiem, punktowali raz za razem. Gdy po golu Mateusza Jachlewskiego wygrywaliśmy 12:3, stało się jasne, że losy meczu są już rozstrzygnięte.
Na początku drugiej połowy nasi stracili cztery bramki z rzędu (od 20:10 do 20:14) i to był jedyny w całym spotkaniu fragment słabszej gry wynikający ze zbytniego rozluźnienia. Wszystko wróciło do normy błyskawicznie, a w ciągu kilku minut Polacy wręcz posłali rywali na deski. Od stanu 21:15 zdobyli aż dziewięć kolejnych goli (niesamowite!), wywołując aplauz i owacje na trybunach. Grali jak mistrzowie, profesorowie z uczniami. - Dziękuję piłkarzom za te trzy ostatnie mecze i za to, że drużyna potrafiła udźwignąć ich ciężar. Bardzo chcieliśmy zrewanżować się Rumunom za poprzednie mecze, zawodnicy wyszli na parkiet naładowani ogromną energią, szczególnie w pierwszej połowie grali z taką determinacją, że aż obawiałem się, czy wystarczy im sił do końca. Wystarczyło - powiedział trener Bogdan Wenta. Prowadzący gości Aihan Omer dodał: "Myśleliśmy o sprawieniu niespodzianki, ale zdecydowana gra Polaków już od pierwszej minuty pozbawiła nas wszelkich złudzeń".
Polska - Rumunia 34:22 (17:8). Polska: Sławomir Szmal, Adam Malcher - Patryk Kuchczyński 4, Mateusz Jachlewski 2, Karol Bielecki 6, Artur Siódmiak, Damian Wleklak 1, Michał Jurecki 6, Bartosz Jurecki 5, Tomasz Tłuczyński 5, Marcin Lijewski 2, Michał Kubisztal 3.