Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polscy producenci zbóż otrzymają wsparcie od KE

Treść

Komisja Europejska wesprze m.in. polskich producentów zbóż. Jak poinformował wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.  

Wiceszef resortu takie zapewnienie miał usłyszeć w Brukseli. W przypadku polskich gospodarzy jest mowa o kwocie 29,5 miliona euro z rezerwy UE. To pomoc związana z napływem zbóż z Ukrainy na nasz rynek.

Stosowne rozporządzenie w tej sprawie ma zostać zatwierdzone w ciągu kolejnego tygodnia – przekazał Ryszard Bartosik po rozmowach z unijnym komisarzem ds. rolnictwa.

Poinformował mnie, że rozporządzenie w tej sprawie jest gotowe i środki z rezerwy UE otrzymamy, wtedy będziemy mogli udzielić wsparcia rolnikom. W takiej samej wysokości będziemy mogli uzupełnić to wsparcie o środki krajowych. W związku z tym w przyszłym tygodniu te decyzje będą i będziemy mogli uruchamiać – mówił wiceminister. 

KE chce przeznaczyć na pomoc dla producentów zbóż w sumie ponad 56 mln euro. Te środki mają trafić również do rolników z Rumunii i Bułgarii.

Polskie władze, poza środkami z rezerwy kryzysowej Komisji, chcą też uruchomić system dopłat do sprzedanych zbóż między połową grudnia ubiegłego roku a końcem maja br. Program czeka już na akceptację Komisji.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 21 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj

Tagi: Komisja Europejska Ryszard Bartosik wsparcie zboże