Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polaków czeka debata nt. zmian w systemie oświaty

Treść

W 2016 r. czeka nas wielka narodowa debata nt. zmian w systemie oświaty. Pierwszy ich element – projekt znoszący obowiązek szkolny sześciolatków i przedszkolny pięciolatków – został już przeprowadzony przez parlament.

Ustawa przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości realizuje zapowiedź premier Beaty Szydło z kampanii wyborczej. Obecnie czeka na podpis prezydenta.

Poseł PiS-u Marzena Machałek, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, zaznaczyła, że w dalszej kolejności naprawy wymaga zniszczone przez koalicję PO-PSL kształcenie ogólne w liceach.

– Sprowadzają to do tego, że po pierwszej klasie liceum kończy się kształcenie ogólne, a potem zaczyna się już wąskie profilowanie. A przecież młodzież, dorośli ludzie, zmieniają swoje decyzje. Okazuje się, że chcą robić coś innego, pracować w innym zawodzie. Dla nas najważniejsze jest przywrócenie porządnego kształcenia w liceach ogólnokształcących. Ten cel będzie podporządkowywał, będzie wyznaczał inne działania – a więc dyskusja na temat systemu. Wydaje się dosyć oczywiste, że jeśli chcemy przywrócić licea ogólnokształcące, to nie da się utrzymać w tym kształcie gimnazjów. Pani minister Anna Zalewska zapowiedziała dyskusję – bardzo mocną dyskusję na temat systemu edukacji – powiedziała Marzena Machałek.

Minister edukacji narodowej mówiła o potrzebie rozpoczęcia narodowej debaty nt. oświaty w listopadzie 2015 r., po spotkaniu z przedstawicielami nauczycieli. Celem debaty ma być sformułowanie nowej ustawy o systemie oświaty, w której zostaną ujęte wskazane kierunki zmian w edukacji.

Dla samych nauczycieli, oprócz planowanej ustawy ważna będzie sprawa likwidacji  godzin karcianych. Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że przestaną one obowiązywać od 1 września 2016 r.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 02 stycznia 2016

Autor: mj