Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pół miliona podpisów za życiem

Treść

Prawie 500 tysięcy osób podpisało się pod projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wczoraj Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro - Prawo do Życia oraz pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej, złożył w biurze podawczym Sejmu projekt ustawy chroniącej życie każdego człowieka od momentu poczęcia.
- Komitet inicjatywy ustawodawczej złożył projekt ustawy, której celem jest zagwarantowanie prawa do życia każdemu dziecku od momentu jego poczęcia. Jeśli Sejm tę ustawę przyjmie, a wierzę, że się tak stanie jeszcze w tej kadencji, to wówczas nie będzie można zabijać dzieci - powiedział wczoraj Mariusz Dzierżawski. Jak podkreślił, to społeczna inicjatywa ustawodawcza. - W całej Polsce w ciągu trwania naszej kampanii zebraliśmy 480 tysięcy podpisów - zaznaczył Dzierżawski. W akcję zbierania podpisów zaangażowało się kilkadziesiąt tysięcy osób. - To nie jest koniec naszego zaangażowania - to jest początek pracy wielu Polaków w tej sprawie - uważa pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej.
Kinga Małecka-Prybyło, wiceprezes Fundacji Pro - Prawo do Życia, podkreśla, że dla każdej mamy bardzo ważna jest świadomość, że jej dziecko jest bezpieczne. - Jestem mamą, mam dwójkę dzieci. Chciałabym podkreślić jedną bardzo ważną sprawę. Otóż kobieta w ciąży, zwłaszcza ta przeżywająca problemy, potrzebuje pomocy. Kiedy byłam w ciąży z pierwszym dzieckiem, jego życie było od początku do końca zagrożone. Dawano mojemu synkowi cztery procent szans na przeżycie. Dziś ma już cztery lata. Obecna ustawa pozwala na to, aby zabijać dzieci nienarodzone. Jest szkodliwa dla kobiet, ponieważ pozwala zabić dziecko i wykorzystuje rozpacz matki, zamiast pomóc matce - zauważa. Jej zdaniem, ustawa, którą proponuje społeczny komitet ustawodawczy, gwarantuje prawną ochronę każdej matki i dziecka. - Ta ustawa jest świadectwem prawdziwej troski o poczęte życie. Zachęcam więc wszystkich do poparcia tego projektu - zaapelowała Małecka-Prybyło.
Odpowiedzialna za aspekt organizacyjny inicjatywy Aleksandra Michalczyk podkreśla, że akcja spotkała się z ogromnym społecznym odzewem, mimo że trwała tylko dwa tygodnie. - Fakt, że udało nam się zebrać prawie 500 tysięcy podpisów w tak krótkim czasie, obrazuje, jak bardzo społeczeństwo polskie potrzebuje tej ustawy - ocenia Michalczyk. Z kolei Jacek Sapa z komitetu inicjatywy ustawodawczej powiedział, że kampania na rzecz dalszego zbierania głosów poparcia dla projektu będzie kontynuowana. Wszyscy posłowie otrzymają list z prośbą o indywidualne spotkanie z inicjatorami akcji i jasne zaprezentowanie przez parlamentarzystów stanowiska w tej sprawie. - Mamy nadzieję, że poprą nas wszystkie kluby parlamentarne. Jeśli nie, to w ten sposób społeczeństwo przekona się, jaki stosunek do życia mają posłowie, i to jeszcze przed wyborami - zauważa Mariusz Dzierżawski. W jego przekonaniu wprowadzenie zapisu o prawnej ochronie życia dziecka od momentu poczęcia ułatwi również walkę z tzw. podziemiem aborcyjnym.
- W tej chwili w Polsce można legalnie zabijać dzieci. W 2009 r. zabito ponad 500 dzieci - 10 autobusów dzieci legalnie zabitych w polskich szpitalach. Co gorszego nas może spotkać? - podnosi Mariusz Dzierżawski.
Wniesiony projekt nie dotyczy przepisów karnych. W liście do posłów autorzy obywatelskiego projektu piszą m.in.: "Wyrażamy nadzieję, że zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II zainspiruje wielu Polaków, również parlamentarzystów, do przypomnienia nauki Papieża Polaka odnoszącej się do spraw życia zawartej zwłaszcza w encyklice "Evangelium vitae"". Ponadto zwracają się do posłów: "Chcielibyśmy przy okazji nagrać krótki wywiad wideo, dzięki któremu wyborcy mogliby poznać Pani/Pana poglądy w tej zasadniczej sprawie".
Obywatelski projekt dotyczy nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw. Jego inicjatorzy domagają się zmian w tych ustawach - tak aby zapewnić ochronę życia każdego dziecka od momentu poczęcia, bez wyjątków. Obecna ustawa zakłada sytuacje, w których można legalnie zabić dziecko i jest przez swoich zwolenników nazywana "kompromisem". Nowelizacji ustawy ani nawet debaty na jej temat nie zaproponowała podczas trwania obecnej kadencji żadna z partii obecnych w Sejmie.
Więcej informacji o inicjatywie dążącej do prawnego zagwarantowania ochrony życia każdego poczętego dziecka można znaleźć na stronie internetowej www.stopaborcji.pl. Projekt ma wsparcie Fundacji Narodowy Dzień Życia.
Paulina Jarosińska
Nasz Dziennik 2011-04-15

Autor: jc