Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pokrzywdzonym przez PRL

Treść

Zdjęcie: IPN/ -
Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką prowadzi akcję „Masz Prawo”. Wśród oddziałów, które przyłączyły się do tej inicjatywy, jest rzeszowski oddział IPN, gdzie w każdy wtorek poszkodowani mogą uzyskać pomoc.
Ogólnopolska akcja ma na celu szeroko rozumianą pomoc prawną, której osobom represjonowanym w okresie od 17 września 1939 r. do 31 lipca 1990 r. udzielają prokuratorzy pionu śledczego IPN. W ramach akcji w Oddziale IPN w Rzeszowie trwa cotygodniowy dyżur prokuratora pionu śledczego.
Małgorzata Waksmundzka-Szarek z IPN w Rzeszowie w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl podkreśla, że inicjatorom akcji chodzi o uświadomienie represjonowanym przez władze komunistyczne, jakie przysługują im prawa, i udzielenie im konkretnej pomocy.
Po pomoc prawną mogą się zgłaszać poszkodowani przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego, w szczególności poszkodowani przez funkcjonariuszy Bezpieczeństwa Publicznego, Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa, żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, w tym Informacji Wojska Polskiego, a także przez funkcjonariuszy radzieckiego Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) oraz osoby pełniące funkcje kierownicze w organach statutowych partii komunistycznych.
– Po bezpośrednią pomoc i informacje o zakresie uprawnień osób represjonowanych można zgłaszać się w każdy wtorek w godz. 12.00-16.00 do Naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, który będzie oczekiwał na zainteresowanych pod adresem: ul Szopena 23, 35-055 Rzeszów. Można się kontaktować także telefonicznie: nr (17) 867 30 01, faks (17) 867 30 02. Pomoc osobom represjonowanym i członkom ich rodzin jest bezpłatna – dodaje nasza rozmówczyni.
Małgorzata Waksmundzka-Szarek wyjaśnia ponadto, że „w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy sprawa będzie wymagała udziału pełnomocnika procesowego, a ciężka sytuacja materialna represjonowanego nie pozwoli na opłacenie przez niego pomocy prawnej, prokurator pionu śledczego IPN – za pośrednictwem Naczelnej Rady Adwokackiej – będzie umożliwiał takim osobom kontakt z adwokatami świadczącymi swoje usługi bezpłatnie”.
Osoby poszkodowane w okresie PRL mogą liczyć na pomoc prawną, pomoc w formułowaniu pism i wniosków, a także wsparcie procesowe prawników. Dzięki temu osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać należne im rekompensaty za represje. W ocenie inicjatorów, akcja jest spełnieniem oczekiwań osób represjonowanych, które są niezadowolone ze sposobu traktowania przez państwo. Według szacunków IPN, osób, które oczekują pomocy, jest co najmniej kilka tysięcy.                                
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik, 8 czerwca 2014

Autor: mj