Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pogrzeb Edwarda Cieśli ps. Zabawa

Treść

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie został pochowany we wtorek żołnierz AK Edward Cieśla ps. Zabawa. Po wojnie za udział w akcji przerzutów na Zachód rodzin polskich oficerów został aresztowany, dwukrotnie skazany na śmierć i stracony w 1952 r.

Po wojnie za udział w akcji przerzutów na Zachód rodzin polskich oficerów podporucznik Cieśla został aresztowany, dwukrotnie skazany na śmierć i stracony w 1952 r. Miejsce pogrzebania jego zwłok ustalił Instytut Pamięci Narodowej. Ciało ekshumowano i zgodnie z wolą rodziny "Zabawa" spoczął w rodzinnym grobowcu w Krakowie.

– Czekaliśmy na ten moment 54 lata. Najpierw czekali nasi dziadkowi, potem rodzice, wreszcie doczekaliśmy się my jako trzecie pokolenie. To radość i tragedia zarazem – mówiła dziennikarzom Barbara Tabak - Chamiec, siostrzenica Edward Cieśli. – Jesteśmy bardzo wdzięczni IPN. To wyjątkowa sytuacja, kiedy anonimowe pochówki udaje się zidentyfikować – mówił Jan Tabak, siostrzeniec podporucznika "Zabawy".

Na pogrzeb przybyli żołnierze Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Jan Tabak niósł za trumną ostatnie zdjęcie wuja, zrobione w 1949 r.

Prezes IPN Janusz Kurtyka mówił, że Edwarda Cieśla był symbolem swojego pokolenia "najlepszego pokolenia ostatnich 300 lat". – Był patriotą, chciał żyć w wolnej Polsce, wiedział, że dla wolnej Polski trzeba zginąć, jeżeli taka potrzeba zajdzie, a kiedy taka potrzeba przyszła stanął w szeregach AK, walcząc jak umiał najlepiej i służąc Ojczyźnie – powiedział Kurtyka.

Edward Cieśla uczestniczył w kampanii wrześniowej, był żołnierzem AK, członkiem oddziałów partyzanckich na Rzeszowszczyźnie i oddziałów leśnych Okręgu AK Lwów kryptonim "Warta". We wrześniu 1945 r. został żołnierzem Kompanii Wartowniczych w Murnau w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

Po powrocie do kraju w 1946 r. został aresztowany za udział w akcji przerzutów na Zachód rodzin polskich oficerów. Wyrok śmierci w wyniku rewizji i amnestii zamieniono mu na trzy lata więzienia. Po wyjściu na wolność, na wieść o aresztowaniu brata Tadeusza - kuriera wojskowego - Cieśla zorganizował grupę, która miała pomóc w wydobyciu go z więzienia.

W 1950 r. Edward Cieśla został powtórnie aresztowany w Opolu przez UB. Wojskowy Sąd Rejonowy ponownie skazał go na śmierć. "Zabawę" stracono w Opolu w sierpniu 1952 r. Rodzinie nie wydano zwłok.

(PAP) ,ptr, ww6.tvp.pl 2006-10-04

Autor: ea