Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po zasiłek do gminy

Treść

Od 1 września większość świadczeń rodzinnych będzie wypłacała gmina, natomiast pracodawcy - i to nie wszyscy - będą płacili jedynie zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne. ZUS nie będzie się już tym zajmował. Ponadto wchodzi w życie całkiem nowe świadczenie - zasiłek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej.

Dokumenty lepiej przygotowywać już dzisiaj; musi je złożyć każdy uprawniony, najlepiej do 31 lipca.

Od 1 września każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników będzie wypłacał zasiłki pielęgnacyjne, zasiłki rodzinne oraz dodatki z tytułu urodzenia dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego oraz kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Nie będzie natomiast musiał płacić zasiłku z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania; od 1 września ten obowiązek przejmie gmina, na terenie której mieszka pracownik.

Jak informuje Agata Lipko, naczelnik Wydziału Zasiłków Rodzinnych w krakowskim oddziale ZUS, od września gmina będzie też wypłacała całkiem nowe świadczenie - zasiłek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej.

Pozostałe świadczenia rodzinne - czyli zasiłki z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego, z tytułu samotnego wychowywania dziecka oraz (łącznie) z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty zasiłku dla bezrobotnych na skutek upłynięcia okresu jego pobierania, a także świadczenia pielęgnacyjne - obecnie wypłaca i nadal będzie to robić gmina.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie będą wypłacać żadnych zasiłków rodzinnych; obowiązek ten w całości zostaje przekazany gminie. Obecnie ZUS wypłaca świadczenia rodzinne osobom prowadzącym działalność gospodarczą, duchownym oraz emerytom i rencistom. Również to zadanie od września zostaje przekazane gminie. Emeryci i renciści do ZUS-u będą się zwracać jedynie po dodatki pielęgnacyjne.

Wniosek o przyznanie świadczeń musi złożyć w gminie każdy uprawniony - niezależnie od tego, czy ubiega się o nie po raz pierwszy, czy otrzymuje je już teraz. Dokumenty najlepiej złożyć w terminie do 31 lipca - wtedy pieniądze przysługujące za wrzesień zostaną wypłacone w tym samym miesiącu.

Granicę dochodu uprawniającego do zasiłku rodzinnego ustalono na 540 zł na osobę w rodzinie. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, limit jest większy i wynosi 583 zł. (DSF)

"Dziennik Polski" 2005-06-17

Autor: ab