PO weszła do koalicji z PiS, LPR i PSL
Treść
Platforma Obywatelska podpisała porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, Ligą Polskich Rodzin i Polskim Stronnictwem Ludowym, co do koalicji w małopolskim sejmiku.
Konsekwencją rozszerzenia koalicji będą zmiany w zarządzie województwa, stanowisko ma stracić dotychczasowy marszałek Marek Nawara.
Porozumienie koalicyjne popisali w niedzielę przedstawiciele klubów radnych PO, PiS, LPR i PSL, w poniedziałek przedstawią je do akceptacji wszystkim członkom klubów. - To nie jest tworzenie na nowo koalicji, ale rozszerzenie starej - powiedział szef klubu radnych PO w sejmiku Leszek Zegzda. Dodał, że zgodnie z porozumieniem, PO ma otrzymać stanowisko wicemarszałka województwa. - Chcemy odpowiadać za fundusze strukturalne UE - mówił.
Według Arkadiusza Mularczyka, pełnomocnika PiS w rozmowach koalicyjnych, "ze wszystkich stron jest wola poszerzenia koalicji". - Z uwagi na to, że jest to koalicja większościowa, konieczne są zmiany w zarządzie - tłumaczył.
Stanowisko straci najprawdopodobniej Marek Nawara (Wspólnota Małopolska, startował w wyborach z listy PiS), który marszałkiem został z rekomendacji PiS. - Były zastrzeżenia, co do sposobu podejmowania decyzji przez marszałka. Decyzje były podejmowane samodzielnie, a przecież wcześniejszą koalicję, stworzyły trzy duże podmioty - nie kryje Mularczyk. - Chcemy, aby pan Marek Nawara nadal współpracował z PiS, był częścią układu politycznego, stworzonego w wyniku tego porozumienia. Od niego będzie zależało czy to zaakceptuje - dodał.
Rozszerzona koalicja w najlepszym wariancie może mieć 37 głosów w 39-osobowym sejmiku.
Nowym marszałkiem województwa miałby zostać dotychczasowy wicemarszałek Andrzej Romanek (PiS), a wicemarszałkiem ktoś z PO. Wśród kandydatów na wicemarszałka z PO wymieniani są radni Leszek Zegzda, Marek Sowa i Roman Ciepiela. Reszta stanowisk w zarządzie województwa ma pozostać bez zmian: wicemarszałkiem pozostanie Wojciech Bosak (LPR, wcześniej wicestarosta powiatu ziemskiego krakowskiego), a członkami zarządu Zbysław Owczarski (PiS, w minionej kadencji wicemarszałek województwa) i zaproponowany przez PSL Wojciech Kozak (zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, nie jest radnym).
PiS ma w małopolskim sejmiku 16 mandatów, Platforma Obywatelska 13, PSL i LPR po 4, a Lewica i Demokraci 2.
Autor: ea