Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Platforma z SLD przejęły telewizję

Treść

Zawieszeni w piątek członkowie zarządu TVP nie uznają decyzji rady nadzorczej telewizji w sprawie zawieszenia. Rada mogła bowiem zostać zwołana z naruszeniem prawa. Tymczasowy zarząd pod kierownictwem kojarzonego z SLD dotychczasowego członka zarządu TVP Włodzimierza Ławniczaka skoncentrować ma się na weryfikacji programów robionych przez dziennikarzy telewizji.
Konkursów na członków zarządu i Rady Nadzorczej TVP Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jeszcze nie rozpisała. Po piątkowym odwołaniu dotychczasowego przewodniczącego rady Bogusława Szwedy, a następnie zawieszeniu przez radę, rekomendowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, członków zarządu TVP Romualda Orła i Przemysława Tejkowskiego, na czele zarządu stanął Włodzimierz Ławniczak - rekomendowany przez SLD. Na czele rady nadzorczej - przedstawiciel ministra Skarbu Państwa Grzegorz Borowiec.
- Te zmiany to dowód na przejęcie kontroli przez większość rządzącą nad instytucją, która dotychczas od tej większości była niezależna. Świadczy o tym, że nowym przewodniczącym rady nadzorczej został przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Z komunikatu TVP wynika, iż nowy zarząd będzie działał tymczasowo. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu KRRiT na członków władz TVP trwać ma weryfikacja materiałów robionych przez dziennikarzy telewizji: zarząd przede wszystkim dokona analizy jakości programów telewizyjnych, ich zgodności ze standardami dziennikarskimi i dbałością o dobro widza oraz rozpatrzy sprawy pracowników TVP, którzy w ocenie wewnętrznej Komisji Etyki naruszyli zasady etyczne obowiązujące w telewizji publicznej - czytamy w komunikacie. Zarząd tymczasowy deklaruje, że jak najszybciej chciałby spotkać się z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Zawieszony zarząd piątkowych decyzji rady nadzorczej nie uznaje. Jej posiedzenie mogło zostać bowiem zwołane z naruszeniem prawa.
Zawiadomienie o posiedzeniu rady nadzorczej do jej członków nie dotarło odpowiednio wcześniej. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w lipcu nowelizacją ustawy medialnej kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia wygasną 4 września. Regulamin konkursów na nowe władze mediów publicznych przygotowuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-08-30

Autor: jc