Przejdź do treści
Przejdź do stopki

„Plan pokojowy” Donalda Trumpa

Treść

Rosja jest gotowa na rozmowy pokojowe, ale pod warunkiem, że zainicjuje je prezydent-elekt, Donald Trump. Tymczasem Ukraina wśród sojuszników stale zabiega o pomoc w walce z okupantem.

W tym tygodniu w Brukseli sekretarz  stanu USA, Antony Blinken, spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. W trakcie rozmów Andrij Sybiha przekazał, że  wojna na Ukrainie osiągnęła punkt krytyczny.

Obrona Ukrainy nie może być zawieszona i czekać. Rosja każdego dnia bombarduje naszą krytyczną infrastrukturę, energetykę, porty, szpitale i szkoły – mówił Andrij Sybiha,  minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Rosję mają wspierać wojska Korei Północnej.

Dolewa to oliwy do ognia dla rosyjskiej agresji na Ukrainę – powiedział Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

O tym, że Ukraina nie utrzyma swoich pozycji bez pomocy Zachodu, przekonywał sekretarz generalny NATO, Mark Rutte.

Putin użyje zimy jako broni. Będzie próbował zniszczyć ukraiński system energetyczny. Dlatego wszyscy musimy zwiększyć nasze wsparcie dla Ukrainy, w tym w zakresie obrony przeciwrakietowej w celu ochrony krytycznej infrastruktury – zaznaczył Mark Rutte.

Komisja Europejska zaakceptowała drugą płatność na rzecz Ukrainy w wysokości ponad czterech miliardów euro. W mediach społecznościowych poinformowała o tym Ursula von der Leyen.

Zbliżając się do tysięcznego dnia okrutnej wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie, kontynuujemy wsparcie, by utrzymać funkcjonowanie państwa ukraińskiego, podczas gdy walczy ono o przetrwanie – napisała na platformie X Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Zmiana gospodarza Białego Domu stawia pytania, co dalej ze wsparciem Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Donald Trump deklarował, że jako prezydent USA doprowadzi do zakończenia konfliktu. Ambasador Rosji przy ONZ poinformował, że Moskwa jest otwarta na negocjacje, ale tylko wtedy, jeśli zainicjuje je amerykański prezydent-elekt.

Jesteśmy otwarci na negocjacje pokojowe, ale nie na zmieniające się z miesiąca na miesiąc życzenia Ukrainy, lecz na negocjacje oparte na realiach, a przede wszystkim na porozumieniach osiągniętych w Stambule – poinformował Giennadij Gatilov, ambasador Rosji przy ONZ w Genewie.

W tym tygodniu Rosja przeprowadziła pierwszy od sierpnia atak rakietowy na stolicę Ukrainy. W Kijowie zawyły syreny.

Ludzie bezpiecznego schronienia szukali w podziemnej stacji metra.

Atak rakietowy za każdym razem, kiedy do niego dochodzi,  jest straszny – mówił mieszkaniec Kijowa.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza tylko w środę w całym kraju przechwyciła dwa nadlatujące pociski manewrujące, dwa pociski balistyczne i trzydzieści siedem dronów. W przestrzeni medialnej pojawiły się też doniesienia o tym, że rosyjskie siły zdobyły wieś w obwodzie donieckim oraz weszły do Kupiańska. Sztab Generalny te informacje zdementował.

Wszystkie ataki rosyjskich okupantów na tym kierunku zostały z sukcesem odparte. Rosyjskim najeźdźcom nie udało się wkroczyć do Kupiańska. Miasto jest pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy – przekazał Andrij Kowalow, rzecznik sztabu generalnego w Kijowie.

Dziś w nocy natomiast siły Władimira Putina przeprowadziły zmasowany atak powietrzny na Odessę. Jedna osoba zginęła, co najmniej osiem jest rannych. Uszkodzone zostały m.in. domy mieszkalne i miejska sieć centralnego ogrzewania, w wielu punktach wybuchły pożary. Ucierpiała również infrastruktura grzewcza jednego ze szpitali położniczych.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 15 listopada 2024

Autor: mj