Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Płace w Polsce rosną wolnej od inflacji

Treść

Zarobki w Polsce rosną wolniej niż inflacja. Według Głównego Urzędu Statystycznego w lutym pensje Polaków w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 13,6 procent w skali roku. To o niemal 5 procent mniej niż wartość inflacji.

Żywność, chemia gospodarcza czy artykuły higieniczne – lista drożejących produktów jest długa.

– Kiedyś szłam do sklepu i cena była o połowę niższa niż teraz – mówi pani Aleksandra.

– Nabiał i szczególnie ryby – to jest to, to są horrendalne ceny – wskazuje pan Tadeusz.

– Wynajmowanie mieszkania – tutaj ceny bardziej skoczyły w górę – dodaje pan Radosław.

Niestety, wzrost kosztów życia nie idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń. W lutym inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 18,4 procent. W analogicznym czasie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw urosły 13,6 procent.

Statystyka GUS-u dotyczy jedynie 40 proc. zatrudnionych osób – zaznacza ekonomista dr Bartłomiej Gabryś. Badania nie objęły m.in. firm zatrudniających do dziewięciu pracowników.

– Tu zarobiliśmy jeszcze mniej. Proszę zwrócić uwagę na całą administrację publiczną, samorządową. To wszystko są elementy, które dzisiaj są dalekie od przyrostu w granicach 13 procent – zwraca uwagę dr Bartłomiej Gabryś.

Jak mówi ekonomista Krzysztof Kolany, pracodawcom jest coraz trudniej spełniać żądania finansowe pracowników.

– Tak naprawdę od pół roku mamy do czynienia z realnym spadkiem wynagrodzeń w Polsce i najprawdopodobniej ten spadek będzie się utrzymywał przez następne kilka miesięcy – ocenia Krzysztof Kolany.

Rosnące ceny powodują, że mniej kupujemy, a to wcześniej czy później wpłynie na przedsiębiorstwa i pracowników. GUS wskazuje, że w lutym przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o niemal jeden procent. Jednak na ich sytuację duży wpływ będzie miała sytuacja gospodarcza.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak, podkreśla, że według GUS-u spada produkcja przemysłowa m.in w sektorze metalurgicznym i chemicznym.

– Do recesji raczej w tym roku nie dojdzie, możemy mówić o spowolnieniu gospodarczym. Natomiast są to już dzwonki ostrzegawcze i jeżeli inflacja nie zacznie spadać, to pytanie, czy rząd nie powinien sięgnąć po inne środki – wskazuje Cezary Kaźmierczak.  

Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, przekonuje, że sytuacja polskich rodzin i przedsiębiorców ulegnie poprawie wraz z nadchodzącym spadkiem inflacji.

-Ten płaskowyż się powoli kończy i będzie bardzo szybkie zejście z poziomem inflacji – twierdzi prof. Adam Glapiński.

W listopadzie inflacja zejść ma do poziomu 7,4 procent.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 20 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj