Przejdź do treści
Przejdź do stopki

PiS rozważa wotum nieufności dla Pawlaka

Treść

Politycy PiS zastanawiają się nad złożeniem wniosku o wotum nieufności dla wicepremiera Waldemara Pawlaka i chcą debaty w Sejmie na temat polsko-rosyjskiej umowy gazowej, której warunki są obecnie negocjowane. Domagają się także podjęcia dyplomatycznej ofensywy przez rząd w UE w celu włączenia jej do negocjacji.
Poseł Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS, mówił wczoraj, że skierował do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny prośbę, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie usłyszeli od rządu informację w sprawie negocjowanej umowy gazowej z Rosją. Politycy PiS poinformowali też, że do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta został wysłany list, w którym proszą, aby prokuratura także zainteresowała się umową i zbadała ją pod kątem zgodności z obowiązującym prawem.
Z powodu warunków zawartych w umowie i rosnących zobowiązań Polski z niej wynikających rozważają również złożenie wniosku o odwołanie wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. - Klub PiS rozważa złożenie wniosku o wotum nieufności wobec wicepremiera Waldemara Pawlaka - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Mariusz Błaszczak. - Uzależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu jest czymś niekorzystnym dla naszej gospodarki i w sensie politycznym - wyjaśniał. Przyznawał, że szanse PiS na odwołanie Pawlaka są niewielkie, jednak ważne jest zwrócenie uwagi na sam problem. PiS podkreśla także, że umowa jest sprzeczna z prawem UE.
Według posła Dawida Jackiewicza (PiS), polski rząd i prezydent Bronisław Komorowski powinni podjąć polityczną ofensywę dyplomatyczną w celu zainteresowania unijnych instytucji polsko-rosyjskimi negocjacjami. - Ta ofensywa dyplomatyczna miałaby polegać na tym, aby Unia włączyła się w rozmowy z Federacją Rosyjską, i konsekwencją tych rozmów miałoby być doprowadzenie do tego, aby na terenie RP obowiązywały regulacje i zasady obowiązujące w UE - mówił Jackiewicz. Obecnie negocjowaną umowę nazwał "fatalną" i nadającą się "wyłącznie do kosza". Zdaniem wiceprezes PiS Beaty Szydło, taką ofensywę powinien wesprzeć prezydent Komorowski.
Polska negocjuje z Rosją aneks do porozumienia międzyrządowego z 1993 r., dotyczący zwiększenia dostaw gazu do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku.
PPT
Nasz Dziennik 2010-09-15

Autor: jc